Konçesionet, FMN detyron qeverinë të bëjë transparencën

Postuar: 20/10/2017 - 20:42

   Vlera totale e konçesioneve të dhëna nga shteti shqiptar tek privatët ka arritur në rreth 4.2 miliardë euro. Pas kërkesave të Fondit Monetar Ndërkombëtar, qeveria ka bërë për herë të parë publike përmasat e industrisë së konçesioneve.

Rezultatet janë bërë pjesë e projektligjit të buxhetit 2018, përkatësisht në nenin 19 që thotë: “Tavani për vlerën totale të kontratave për të gjitha PPP-të ekzistuese dhe ato të kontraktuara rishtazi për vitin 2018, është 36.3% e PBB-së”. 

Sipas burimeve nga Financat, shifra prej 36.3 për qind e prodhimit paraqet stokun e të gjitha konçesioneve. Ajo përmbledh vlerën totale të investimeve për hidrocentralet, atë të kontratave të shërbimeve për të gjithë kohëzgjatjen e tyre, si dhe vlerën totale të veprave të tjera publike si rrugë apo ujësjellësa, të cilat janë dhënë me konçesion. 

Qeveria nuk e saktëson se c’pjesë përbën risk fiskal, që duhet të paguhet nga buxheti në të gjithë jetëgjatësinë e konçesioneve. Ajo që saktësohet është shuma që do të paguajë qeveria për konçesionarët vitin e ardhshëm.

Sipas draftit, në 2018-n buxheti do të paguajë rreth 60 milionë euro për konçesionet. Kjo është sa 2 për qind e të ardhurave vjetore të buxhetit, ndërkohë që ligji i lejon hapsirë qeverisë që të paguajë deri në 5% të të ardhurave për shërbimin e konçesioneve. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Qeveria shqiptare do të dalë për herë të tretë në tregjet ndërkombëtare për të marrë borxh nëpërmjet emetimit të një eurobondi.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë