Leku forcohet ndaj të gjitha monedhave

Postuar: 04/02/2018 - 21:10

Monedha amerikane po dobësohet me shpejtësi. Të dielën vlera e 1 dollari në tregun e këmbimit valutor vendas u kuotua me 106.8 lekë, duke përmbysur raportin që ka patur një vit më parë, ku ishte duke barazuar Euron.

Leku është forcuar kundrejt të gjitha monedhave, duke dobësuar si atë europiane, e cila këmbehet me 133.4 Lekë ashtu edhe paundin britanik. Ditët e fundit goditjen më të madhe e ka marrë pikërisht stërlina, e cila ka rënë me minus 78%.

Efektet kryesore të ndryshimeve që ka patur kursi i këmbimit në Shqipëri vijnë nga ato të tregjeve ndërkombëtare. Dollari është dobësuar si valutë përballë Euros në bursa me 0.6% vetëm gjatë javës së fundit.

Në forcimin e tij nuk ka ndikuar as rritja e interesit të bonove të thesarit në Shtetet e Bashkuara, ndërsa ekspertët lajmërojnë se dobësimi i monedhës amerikane mund të shënojë edhe fundin e politikës së lehtësimit sasior nga ana e Bankës Qendrore Europiane. /Tv Klan/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë

Grupi financiar italian, Comdata, një nga kompanitë call center më të rëndësishme në Itali, me një xhiro prej 300 milionë eurosh në vit,

“Kompania e parë ajrore që mban flamurin shqiptar, Air Albania do të nisë fluturimet ditën e shtunë.

Punësimi në shtet shënoi rritje domethënëse në tremujorin e dytë të vitit, me 170,652 të punësuar gjithsej, duke u zgjeruar me 3,7 për qi