Makaronat e skaduara “pushtojnë” supermarketet

23/01/2013 - 11:08

 

Produktet e skaduara janë një problem madhor për konsumatorët shqiptarë. Në një prej supermarketeve në bulevardin “Zogu I” janë gjetur makarona të skaduara që në vitin 2011. Ajo që ngrenë problem konsumatorët veç ushqimeve të skaduara është se ato nuk asgjësohen, edhe pasi vënë në dijeni pronarët apo punonjësit e subjekteve tregtare.

Një rast i tillë është edhe ky i makaronave të skaduara që para dy vitesh, në një prej supermarketeve në afërsi të “Stacionit të Trenit”, shkruan sot “GSH”. Situata është alarmante, sidomos nëse shikon numrin e ankesave që janë regjistruar edhe pranë Shoqatës së Konsumatorit Shqiptar vetëm për produktet e skaduara, ku janë rreth 4 mijë ankesa në vit.

Rasti 

Një blerës në supermarketin pranë bulevardit “Zogu I” i është drejtuar “Gazeta Shqiptare” për të ngritur ankesën e tij në lidhje me fenomenin e produkteve ushqimore të skaduara. “E bëj zakonisht pazarin në këtë supermarket dhe jam shumë i rregullt në verifikimin e afateve të skadencës.

Mora tre pako makarona; e pashë pakon e parë dhe skadonte në 2014-ën, tjetra në 2013-ën, njërën nuk e pashë, se nuk besova se do kishte probleme. Vetëm kur shkova në shtëpi bashkëshortja më tha që pakoja tjetër ka skaduar që në 2011-ën. U detyrova të shkoja sërish në supermarket dhe lajmërova punonjësit për problemin. Më thanë “të na falësh, nuk e kemi parë”.

Por ju thashë se “këtë produkt e kam parë dhe një muaj më parë që ishte i skaduar dhe ju kam vënë në dijeni”. Më pas, pashë që drejtuesja i tha t’i largonin nga rafti ku ishin ekspozuar për shitje dhe u bënë një grumbull makaronash të skaduara që po i largonin”, – tregon konsumatori. Por pikëpyetja që ngre ai, si dhe të gjithë ne konsumatorët, është se, ku shkojnë këto produkte? A asgjësohen, apo sa për sy e faqe i hoqën dhe do t’i nxjerrin sërish në shitje? “Nuk e di çfarë u bë me to.

Kam frikë se mos u bëjnë ndonjë gjë datave të skadencës, se kam parë në dyqanin e lagjes që kishte produkte të skaduara që në 2008-ën dhe pronari ua gërvishte datat që të mos dukeshin dhe i shiste”, – tregon konsumatori. Ndërkohë që, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, ka sqaruar se ata bëjnë kontrolle në çdo subjekt tregtar, por për datat e skadencës duhet të ketë vetë konsumatori kujdes dhe t’i verifikojë në çdo rast.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p

Marrëveshja e kredisë me vlerë 139.3 milionë SDR e publikuar në faqen e internetit të Kuvendit të Shqipërisë thotë se interesi i paguar p

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit

Bashkimi Europian nuk është pjesë e konsultimeve për planin e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore që prezantoi sot kryeministr