MBU: Asnjë rrezik nga qumështi shqiptar

01/03/2013 - 14:48

TIRANË, 01 mars 2013- Ministria e Brendshme e Ushqimit reagon pas nivelit më të lartë se norma e lëndës së rrezikshme aflatoksinë në disa prej markave të qumështit shqiptar.

Sipas tyre nuk duhet të krijohet panik lidhur me sigurinë ushqimore në vend, ndërsa këshilojnë qytetarët të konsumojnë qumësht shqiptar pa asnjë lloj problemi. 
 

“Ju informojmë që analizat paraprake na tregojnë që niveli i aflatoksinës është pak a shumë i njejtë në të gjithë llojet e qumështit të prodhuar në të gjithë vendet e Ballkanit, përfshi këtu edhe Kosovën. Shkaqet e pranisë në qumësht janë të një karakteri sezonal. Në pritje të analizave nga një laborator i akredituar në Breshia të Italisë, ne garantojmë qytetarët se shëndeti i tyre nuk është aspak i rrezikuar. Nivelet e dyshuara janë shumë larg normave të rrezikut për shëndetin e tyre. U bëjmë thirrje fermerëve dhe biznesmenëve në fushën e qumështit që të vazhdojnë punën e tyre”. 
 

Sipas kësaj deklarate bëhet me dije se do të publikohet edhe norma e aflatoksinës në qumështin shqiptar, pasi të dalin analizat nga laboratori i akredituar në Breshia të Italisë.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.