Në janar 2018, 22% më shumë mallra me tragete nga porti i Durrësit

Postuar: 02/02/2018 - 17:29

   Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim gjatë muajit janar kanë transportuar më shumë mallra, se sa në muajin janar të vitit të kaluar.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se në muajin që sapo u mbyll, tragetet kanë transportuar 62.608 ton mallra, të ngarkuar në kamionë dhe trajlera. 

Kjo është një sasi 22 përqind më e lartë se sa e janarit 2018, ndërsa importet dhe eksportet me tragete janë rritur përkatësisht me 24 dhe 19 përqind.

Tragetet kanë transportuar 5060 kamionë dhe 427 trajlerë në një muaj, përkatësisht 15 dhe 34 përqind më shumë se sa në janar 2017.

Nga të njejtat burime mësohet se tragetet kanë kryer 79 lundrime vajtje-ardhje, ose 2 lundrime më shumë se një vit më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë

Grupi financiar italian, Comdata, një nga kompanitë call center më të rëndësishme në Itali, me një xhiro prej 300 milionë eurosh në vit,

“Kompania e parë ajrore që mban flamurin shqiptar, Air Albania do të nisë fluturimet ditën e shtunë.

Punësimi në shtet shënoi rritje domethënëse në tremujorin e dytë të vitit, me 170,652 të punësuar gjithsej, duke u zgjeruar me 3,7 për qi