Nga sot kartëmonedhat e reja 100 e 200 euro, të pafalsifikueshme

28/05/2019 - 17:10

Nga kjo e martë Banka Qëndrore Europiane ka nxjerrë në qarkullim prerjet e reja të monedhës euro. Kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euro tashmë kanë një siguri maksimale për të mos u falsifikuar dhe janë më praktike edhe në përdorim. Dy prerjet e reja janë në përmasa më të vogla krahasuar me modelet e vjetra të të njëjtit lloj.

Banka Qëndrore Europiane ka vendosur që gjatësia dhe gjerësia e kartëmonedhave të jenë të njëjta si ajo prej 50 eurosh. Modelet e reja kanë kaluar provën e ujit, të lavatrices dhe hekurosjes duke treguar se në asnjërën prej rasteve nuk mund të dëmtohen. Kartëmonedhat kanë një holografi speciale me simbolin e euros që nën efektin e dritës ndryshon ngjyrën nga jeshile smeraldi në blu të thellë. Në këtë mënyrë, sipas ekspertëve, është e pamundur ndërhyrja e falsifikatorëve.

Sipas Bankës Qëndrore Europiane, pavarësisht futjes në përdorim të transaksioneve dixhitale, risitë në kartëmonedha kanë shumë rëndësi.  Në fakt statistikat europiane tregojnë se krahasuar me pritjet numri i kartëmonedhave shtohet cdo vit me 4%. vetëm prerja prej 100 eurosh është kartëmonedha e dytë më e përdorur. Në fund të muajit qershor të 2018-ës ishin në qarkullim sipas BQE 2,7 miliardë prerje, apo 200 milionë më shumë se prerja më e përdorshme prej 10 eurosh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të gjithë financierët që duhet të dorëzojnë online bilancet e kompanive të tyre deri në 31 korrik, duhet që këtë vit të planifikojnë orë

Megjithëse shqiptarët janë më të varfrit e Europës duke regjistruar të ardhurat për frymë dhe konsumin më të ulët, kur vjen puna te çmime

Dy personave që drekojnë në një restorant mesatar në Shqipëri fatura nuk do t’i kalojë shumën prej 2,500 lekësh.

Në krahasim me një vit më parë, çmimet e qirave në Tiranë kanë shënuar rritje.

Sa herë që një shtet përfshihet në kriza politike, që shoqërohen me pasiguri për të ardhmen, monedha e vendit është ajo që e pëson, duke

Është shpresëdhënës fakti se shqiptarët janë arsimdashës, në atë masë se gjysma e atyre që kursejnë, e bëjnë për shkollën.

Shqipëria regjistroi nivelin më të lartë të kredive me probleme (NPL) të sektorit të saj bankar nga 17 vende në Evropën Qendrore, Lindore

Nga data 25 qershor 2019, Banka e Shqipërisë do të hedhë në qarkullim monedhën e re metalike shqiptare me vlerë nominale 10 lekë, me kurs

Emigrantët kanë sjellë pranë të afërmëve të tyre në Shqipëri 150 milionë euro në tre muajt e parë të vitit, një shumë që është pothuajse