Plan masash nga bankat për të prekurit nga tërmeti

21/12/2019 - 21:25

Bankat e nivelit të dytë janë duke punuar me institucionet shtetërore për të mos klasifikuar si kredi të këqija kategorinë e të prekurve nga tërmeti, të cilët nuk patën mundësi të paguanin këstin në datën e saktë.

Në një njoftim për shtyp, Shoqata e Bankave bën thirrje që të gjithë ata të cilët kanë pësuar dëmtime të shkojnë dhe të bisedojnë individualisht me bankën ku kanë marrë kredinë për të ristrukturuar kontratën.

Shoqata thotë se bankat janë duke hartuar një plan masash për t’i ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti, ndërsa në shenjë solidariteti dhuron 200 mijë euro në llogarinë shtetërore për programin e rindërtimit, e cila është një shumë veçmas dhurimeve që kanë bërë individualisht bankat e nivelit të dytë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p

Marrëveshja e kredisë me vlerë 139.3 milionë SDR e publikuar në faqen e internetit të Kuvendit të Shqipërisë thotë se interesi i paguar p

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit

Bashkimi Europian nuk është pjesë e konsultimeve për planin e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore që prezantoi sot kryeministr