Projekti “Powered”, erëmatës në Adriatik për energji

02/03/2013 - 13:19

ANCONA, 2 mars 2013 – Në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian është botuar njoftimi për blerjen dhe instalimin e nëntë kullave për matje anemometrike (erëmatës) që do të vendosen përgjatë bregdetit Adriatik.

Është pjesë e Projektit “Powered”, që ka si objektiv, mes të tjerash, dhe vlerësimin e burimeve të erës të detit Adriatik.

Agjencia e lajmeve italiane ANSA i referohet njoftimit të bërë nga Universiteti Politeknik i Marche-s, i cili punon në kuadër të Projektit Powered për vlerësimin eksperimental dhe numerik të burimeve të erës në Adriatik.

Në secilin prej vendeve partnere nga përtej Adriatikut (Kroaci, Shqipëri dhe Mali i Zi) janë instaluara tri kulla,  kurse gjashtë të tjera përgjatë bregdetit italian.

Kullë anemometrike do të instalohet në Interporto të bregdetit të Jesit. Kullat anemometrike do të shërbejnë për të përmirësuar hartën e erës në Adriatik.

Aktualisht në Evropë janë instaluar rreth 1900 MW fuqi në impiante eolike në det, të destinuara për t’u rritur deri në 50.000 MW në vitin 2030.

/th.m. Agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.