Qeveria hap tenderin për analizën e të ardhurave të koncesionarit të Rinasit

Postuar: 20/07/2018 - 20:14

Është shpallur zyrtarisht tenderi për të përzgjedhur kompaninë eksperte, e cila do të bëjë kontrollin ekonomik dhe financiar të koncesionarit të aeroportit të Rinasit.

Brenda Gushtit do të përzgjidhet firma që do të bëjë një audit të bilanceve dhe investimeve të aeroportit të Tiranës, e që më pas do t’i krahasojë ato me fitimet që realizon koncesionari përmes tarifimit të kompanive të fluturimit dhe qytetarëve.

Mendimi i ekspertit në bazë të kontratës do të jetë deçiziv për të përcaktuar nëse aeroporti i vetëm në Shqipëri duhet apo jo të ulë tarifat.

Fakti që kërkesa për rishikimin ekonomik po bëhet nga autoritetet shtetërore, tregon se vetë qeveria është e pakënaqur me mënyrën se si po e zbatohet kontrata nga kjo kompani, e se ka fakte e argumente për të ulur çmimet që u vendosen linjave ajrore.

Kjo e drejtë i lind palës shtetërore në bazë të nenit 19.4 të kontratës me Tirana International Airport, i cili sanksionon se në bazë të rezultateve të ekspertit, palët do të amendojnë kontratën për të rikthyer ekuilibrin ekonomik të koncesionit në përputhje me praktikën më të mirë të kësaj industrie.

Në total konsulentit do t’i jepen 290 mijë dollarë për të bërë analizën brenda 4 muajve.

Sipas përpunimit të të dhënave nga Televizioni Klan, rezultoi se aeroporti i Tiranës vendos tarifa 2 deri në 3 herë më të larta se rajoni, duke lënë vend të hapur për dyshime se po abuzon me situatën monopol që ka në treg. Vetë autoriteti i konkurrencës ka kërkuar në disa vendime liberalizim të shërbimeve aeroportuale, rekomandime që deri më sot nuk janë zbatuar. /tvKlan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë

Grupi financiar italian, Comdata, një nga kompanitë call center më të rëndësishme në Itali, me një xhiro prej 300 milionë eurosh në vit,