Qeveria merr 27.4 miliardë lekë borxh

08/01/2013 - 14:59

TIRANE- Ministria e Financave ka marrë një borxh prej 27.4 miliardë lekë. Në ankandin e parë për këtë vit për shitjen e bonove të thesarit, qeverisë iu ofruan 28 miliardë lekë.

Borxhi është marrë nga qytetarët dhe banka të nivelit të dytë. Ky borxh është për një afat 6-mujor dhe 1-vjeçar.

Në nëntor të vitit të kaluar, qeveria hoqi kufirin e borxhit që ishte 60% e prodhimit të brendshëm bruto.

Një vendim i tillë erdhi në një kohë kur Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka e Botërore bënin thirrje për uljen e nivelit të borxhit publik.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë është mbledhur sot për të diskutuar disa masa që priten të merren për shkak të situatës ekonom

Nga sot 1 prill, ka nisur aplikimi i subjekteve të vogla, me qarkullim deri në 14 milionë lekë, për të përfituar pagën minimale, apo të a

Monedha e përbashkët e ka nisur javën me një tjetër mbiçmim të fortë ndaj lekut.

Shpenzimet për reklama janë të parat që ulen në kohë të vështira.

Pandemia e koronavirusit e ka ndaluar ekonominë botërore dhe do të nevojiten shuma të mëdha monetare për të ndihmuar vendet në zhvillim.

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rritje të fortë gjatë ditës së sotme, duke u këmbyer me 128.17 lekë, me një rritje ditore prej

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për të n

Euro ka vijuar të forcohet edhe gjatë ditës së sotme, në një kohë kur volumet tregtare janë në minimumin e tyre për shkak të situatës së

Banka e Shqipërisë ka vendosur sot të ulë normën bazë të interesit.

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë ë