Qeveria shqiptare kërkon një borxh prej 500 mln eurosh

20/09/2018 - 19:15

   Qeveria shqiptare do të dalë për herë të tretë në tregjet ndërkombëtare për të marrë borxh nëpërmjet emetimit të një eurobondi.

Bëhet fjalë për sigurimin e një shumë prej 500 milion euro, që për ministrin e financave Arben Ahmetaj nuk është një borxh i ri, por një menaxhim i borxhit ekzistues. Risia e kësaj procedure është që qeveria po tenton të tërheqë vëmendjen e investitorëve jo vetëm në tregjet evropiane por edhe në ato amerikane.

“Dua t’ju siguroj që kjo procedurë nuk nënkupton rritje të mëtejshme të borxhit. Ajo është brenda strategjisë së menaxhimit të borxhit.”- tha Ahmetaj.

Nga ana tjetër me sigurimin e kësaj shume, qeveria synon të plotësojë nevojat e saj për likuiditet si dhe për të financuar deficitin i cili arrin në 29.5 miliard lekë. Sipas ministrit marrja e kësaj huaje në tregun e huaj do të krijojë lehtësi për biznesin vendas për kreditim.

Komisioni i ekonomisë miratoi projektligjin i cili kaloi me procedurë të përshpejtuar, në kuvend çka i hap rrugën ministrisë të bëhet gati për të dalë në treg. Për herë të parë qeveria shqiptare emetoi një eurobond në vitin 2010 dhe për herë të dytë në 2015 ku u mor një borxh prej 450 mln euro./Vizion Plus

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sistemi financiar në vend është treguar joelastik ndaj masave të Bankës së Shqipërisë për deuorizimin të marra në fillim të vitit të kal

E ndërsa INSTAT deklaroi ditë më parë se në total eksportet me Kosovën kanë rënë me afro 20 për qind në Janar, kjo duket se nuk është ndi

Dy kompanitë që fituan të drejtën e koncesionit për aeroportin e Kukësit për një periudhë 35 vjeçare kanë regjistruar së fundmi shoqërinë

Verën e kaluar, pasagjerët që udhëtonin në Shqipëri në fillim të muajit gusht dhe ata që donin të largoheshin në fund të atij muaji u për

Sipas një studimi të fundit, mbi pabarazinë gjinore, diskriminimin dhe institucionet sociale, Shqipëria ka hendek të ulët sip

Qeveria duket se së fundmi ka vendosur të përmbysë modelet e veta të zhvillimit në disa sektorë.

Në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor përveç Shqipërisë fondet për bujqësinë kanalizohen si mbështetje direkte për fermerët, kryesis

Sado e çuditshme që mund t’ju duket, Po – dashuria kushton.

Shqipëria dhe Mali i Zi u renditën nga Komisioni Europian me borxhin publik më të lartë në rajon për vitin 2018, në raportin periodik për

Çmimet e prodhimeve të stinës, kryesisht perimet dhe zarzavatet pësuan rritje jo të zakonte gjatë muajit janar, teksa INSTAT raportoi se,