Red Bull çon betejën për “demin” kundër Fresh sh.p.k. në Gjykatën Administrative të Apelit

Postuar: 07/02/2018 - 11:07

Beteja për të drejtën mbi figurën e demit në ambalazhin e pijeve energjike ka përfunduar në Gjykatën Administrative të Apelit në Tiranë.

Kompania Red Bull GmbH, me seli qendrore në Austri, dhe që ushton aktivitet tregtar edhe në Shqipëri, ka kërkuar në gjykatë pavlefshmërinë e një vendimi të marrë nga Drejtoria e Përgjithshme e Patentave dhe Markave tashmë e njohur si (Drejtoria e Përgjithshme e Pronësisë Industriale) që i njihte një kompanie tjetër të drejtën e përdorimit të figurës së demit. Përveç DPPI, në çështje si e paditur rezulton edhe kompania Fresh sh.p.k  që ka të drejtën mbi figurën e demit në pijen e saj “Turbo Energy Drink”.

Përplasja mes RED Bull, DPPI dhe Fresh sh.p.k ka nisur prej kohësh dhe lidhet me një vendim të vitit 2010. Kjo është edhe arsyeja pse Red Bull ka kërkuar pavlefshmëri relative të një vendimi “për shkak se është marrë në zbatim të gabuar të ligjit material.”

Në objektin  e padisë është kërkuar ndryshimi i këtij vendimi, duke vendosur refuzimin e regjistrimit të aplikimit nr. Al/T/2009/326 që i përket markës së publikuar “Turbo Energy Drink”, (& figura e demit e vijëzuar me të kuqe). Pra e gjithë historia lidhet me faktin se të dyja kompanitë kanë në ambalazhin e pijeve të tyre figurën e demit.

Red Bull, nga ana e saj, ka pretenduar se të pasurit e së njëjtës figurë në ambalazh krijon konfuzion te konsumatorët dhe kjo rezulton edhe në humbje të të ardhurave. Pavarësisht këtij pretendimi duket se çështja që prej vitesh kalon nga njëra gjykatë në tjetrën nuk i ka dhënë të drejtë asaj.

Në vitin 2012, Gjykata e Apelit e Tiranës argumentoi se “është e vërtetë se të gjitha këto marka kanë të përbashkët figurën e Demit, por ndërsa në markat e palës paditëse figura e demit është në pozicion sulmi, në atë të markës së palës së paditur është në pozicion statik. Gjithashtu figura e demit në markën e kundërshtuar është dukshëm më e vogël sesa fjala Turbo e cila nuk ndodhet në markat e kundërshtuesit.

Po kështu, në markën e kundërshtuar, element dallues dhe shumë i dallueshëm  i cili nuk ndodhet në markat e palës paditëse është fjala “TURBO..”

Çështja në Gjykatën Administrative të Apelit është regjistruar në datën 30 janar dhe pritet që në vijim të hyjë në axhendën e çështjeve për shqyrtim. /Monitor/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë

Grupi financiar italian, Comdata, një nga kompanitë call center më të rëndësishme në Itali, me një xhiro prej 300 milionë eurosh në vit,

“Kompania e parë ajrore që mban flamurin shqiptar, Air Albania do të nisë fluturimet ditën e shtunë.

Punësimi në shtet shënoi rritje domethënëse në tremujorin e dytë të vitit, me 170,652 të punësuar gjithsej, duke u zgjeruar me 3,7 për qi

Komisioni për Ekonominë dhe Financat diskutoi sot dekretin e presidentit të Republikës Për kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr.