Sejko: Kujdes me nivelin e borxhit që jepet ndaj korporatave

24/09/2018 - 17:38

   Banka e Shqipërisë ka nisur studimin e nivelit të borxhit që kanë korporatat e mëdha.

Gjatë takimeve të zhvilluara nga Klubi i Guvernatorëve të vendeve të Azisë Qendrore, Ballkanit dhe Detit të Zi, në Bukuresht, kreu i bankës qendrore Gent Sejko tha se në bazë të vrojtimeve që janë bërë në vendin tonë, niveli i borxhit të marrë nga bizneset e mëdha është në i kontrolluar.

Guvernatori Sejko tha gjatë fjalës së tij se sektori bankar në Shqipëri është likuid dhe mund të përballojë rreziqet potenciale.

Ai tërhoqi vëmendjen se duhet të sigurohen të dhëna për natyrën e borxhit të korporatave, pasi në momentin që do të ketë një normalizim të politikës monetare nga ana e bankave qendrore, këto kompani do të kenë kosto më të mëdha për të paguar borxhin e marrë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Megjithëse shqiptarët janë më të varfrit e Europës duke regjistruar të ardhurat për frymë dhe konsumin më të ulët, kur vjen puna te çmime

Dy personave që drekojnë në një restorant mesatar në Shqipëri fatura nuk do t’i kalojë shumën prej 2,500 lekësh.

Në krahasim me një vit më parë, çmimet e qirave në Tiranë kanë shënuar rritje.

Sa herë që një shtet përfshihet në kriza politike, që shoqërohen me pasiguri për të ardhmen, monedha e vendit është ajo që e pëson, duke

Është shpresëdhënës fakti se shqiptarët janë arsimdashës, në atë masë se gjysma e atyre që kursejnë, e bëjnë për shkollën.

Shqipëria regjistroi nivelin më të lartë të kredive me probleme (NPL) të sektorit të saj bankar nga 17 vende në Evropën Qendrore, Lindore

Nga data 25 qershor 2019, Banka e Shqipërisë do të hedhë në qarkullim monedhën e re metalike shqiptare me vlerë nominale 10 lekë, me kurs

Emigrantët kanë sjellë pranë të afërmëve të tyre në Shqipëri 150 milionë euro në tre muajt e parë të vitit, një shumë që është pothuajse

Ditën e sotme, Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin, shqyrtoi projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Mbre