Shtyhen për vitin tjetër lehtësitë për biznesin

08/07/2020 - 20:08

Qeveria ka vendosur të shtyjë për vitin e ardhshëm aplikimin e dy masave që ka prezantuar si pjesë të paketës së tretë për të lehtësuar bizneset e vogla nga vështirësitë që krijoi Covid-19, heqjen e tatimit mbi fitimin për ndërmarrjet me të ardhura deri në 14 milionë Lekë dhe përjashtimin nga TVSH të bizneseve me xhiro deri në 10 milionë Lekë në vit.

Në relacionin që ka depozituar në Kuvend, i cili shoqëron aktin normativ 3 të rishikimit të buxhetit të shtetit, parashikohet që të ardhurat të ulen me 516 milionë Euro për shkak të krizës së pandemisë, ndërsa nuk është reflektuar vlera që do të mungojë nga këto nisma.

Një burim në Ministrinë e Financave konfirmoi për televizionin Klan se ndryshimet në ligjet fiskale do të hyjnë në fuqi vitin e ardhshëm.

Në buxhetin e këtij viti ekzekutivi ka shtuar 240 milionë Euro shpenzime, ndërsa i ka hapur rrugë zhvillimit të projekteve në infrastrukturë, përfshirë studimin dhe projektimin e segmentit të Unazës së Madhe të kryeqytetit nga sheshi Shqiponja te Bulevardi i ri.

Fondet janë shtuar edhe për subvencionimin e fermerëve, projektimin e Tunelit të Llogarasë dhe pagesën e qirave për të dëmtuarit nga tërmeti i 26 Nëntorit.

Qeveria pret që recesioni për këtë vit të arrijë 4.6%, në të njëjtat nivele me projeksionet që ka bërë Fondi Monetar dhe Banka Botërore./ Burimi: Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më 17 shkurt të vitit 2020, në Konferencën e Donatorëve, e cila u mbajt në Bruksel për të mbledhur financime për rindërtimin e pasojave t

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko tha një konferencë për mediat se pandemia e koronavirusit goditi rëndë ekonominë shqiptare

Monedha e gjelbër ka shënuar një tjetër rënie në tregun e brendshëm edhe gjatë ditës së sotme, ndryshe nga euro që ka ndalur nënçmimin.

Ndonëse në këtë periudhë pakkush mund të mendojë të bëjë investime, apo të realizojë blerje të mëdha, normat e interesit janë më të favor

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të arrijë të paguhet sa

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e po

Nga Paketa financiare 2, rreth 82% e përfituesve janë paguar me bonusin 40 mijë lekë, sipas të dhënave të përditësuara të Ministrisë të F

Pas disa problemeve gjatë dy ditëve të fundit që ngadalësoi procedurat e dorëzimit online në Qendrën Kombëtare të Biznesit (QKB), pasdite

Çmimet e banesave në Durrës mbeten relativisht në të njëjtat nivele si para tërmetit, megjithëse qyteti bregdetar pësoi një goditje të fo

Nga 1 maji më 14 korrik, numri i bizneseve që kanë kaluar në status pasiv është rritur me 54% me bazë vjetore.