Shtyhet fiskalizmi, bizneset e mesme e nisin më 1 Shtator 2020

12/12/2019 - 22:58

Kuvendi rrëzoi propozimin e qeverisë për të nisur aplikimin e faturës elektronike më 1 Korrik të vitit të ardhshëm, duke e shtyrë procesin në 1 Shtator 2020 për grupet e biznesit që kryejnë transaksione në “cash” me qarkullim vjetor mbi 8 milionë Lekë, më 1 Janar 2021 për bizneset e vogla dhe më 1 Korrik të 2021 për sipërmarrjet që bëjnë blerje përmes bankave.

Komisioni i Ekonomisë shfuqizoi edhe kapitullin i cili detyronte bizneset që të mbajnë limit të parave “cash” në arkë.

Pjesë e fiskalizimit nuk do të jenë as fermerët me xhiro vjetore deri në 5 milionë Lekë në vit, ndërsa për biznesin e vogël transkasionet do të kryhen përmes serverit qëndror të Ministrisë së Financave. Çështja e mirëmbajtjes së të dhënave të serverit nga kompani private krijoi debate mes qeverisë dhe deputetëve të mazhorancës.

Sistemi i ri i faturës elektronike heq nga qarkullimi kasat fiskale dhe implementon një software të ri i cili mundëson hedhjen në kohë reale në serverin e tatimeve të çdo shitjeje që bëhet nga biznesi, duke ulur ndjeshëm shanset për të fshehur të ardhurat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për një vend si Shqipëria, me të ardhura të ulëta, sigurisht që shpenzimet për restorante dhe hotele do të kenë një peshë shumë më të ulë

Pagat për punonjësit e administratës publike, ato në sektorin privat në tregti dhe shërbime dhe gjithashtu edhe punonjësit e thjeshtë, u

Rritja e remitancave në vitin 2019 ka ardhur si pasojë e tërmetit të 26 nëntoirt.

Çmimet e paketave të cigareve u rriten me 10 lekë në fillim të janarit.

Shqipëria duket se po tërheq gjithmonë e më shumë vëmendjen e sipërmarrësve të huaj.

Për familjet, të ardhurat e të cilave janë të pakta është e kuptueshme që shpërndarja e tyre do të shkojë tek gjërat më bazike, sikurse ë

Në Shqipëri politikat makro-ekonomike janë të gabuara, sistemi ekonomik nuk po funskisonon siç duhet për të nxitur shpirtin sipërmarrës d

Shqipëria renditet e shtata në Europë për prodhimin e portokallëve në vitin 2018, duke u ngjitur një vend në renditje në krahasim me një

Të gjithë vendosim disa objektiva për të realizuar në çdo fillim viti, por nëse njëri prej tyre është për t’u bërë milioner, për fat të k

Të gjithë ata që kanë në plan të blejnë një automjet gjatë vitit 2020, duhet ta dinë se nuk do të regjistrohet apo zhdoganohet nëse nuk p