Si të aplikoni/ Punë në Norvegji me pagë deri 4500 euro, profesionet që kërkohen

Postuar: 10/04/2018 - 15:33

Emigrantët shqiptarë janë të dytët në radhë pas Marokut për numrin e lartë të nënshtetësive që kanë marrë në vendet e Bashkimit Europian.

Instituti Europian i Statistikave, Eurostat evidenton se janë 67.500 shqiptarë që gjatë vitit 2016 kanë marrë nënshtetësinë. Një numër që ka ardhur në rritje, duke na renditur të dytët pas marokenëve.

Edhe pse shqiptarët shënuan rekord të kërkesave për azil në Francë e Gjermani, ka shtete të tjera në Europë që ofrojnë mundësi për të gjithë ata profesionistë që dëshirojnë të bëjnë karrierë.

Njëri prej vende që ofron pagesë të mirë dhe kushte të shkëlqyera në punë është Norvegjia. Ky vend duket se është duke kërkuar për fuqi punëtore dhe ofron pagesa të mira.

Sipas të dhënave të fundit, paga aty varion nga 4500 euro në muaj. Profesionet që janë më shumë të kërkuara përfshijnë inxhinierë, mësues (sidomos ata të shkencave natyrore), mjekë dhe infermierë, shoferë autobusësh, kuzhinierë dhe kamerierë.

Zyra europiane për punësim ka publikuar raportin ku thuhet se punëtorëve në profesionet e përmendura më lart, u ofrohet paga mujore prej 4.500 eurosh. Kushtet e punës në Norvegji janë ndër më humanet në botë dhe ia vlen për të punuar.

Për më shumë, mund të shihni se si mund të aplikoni këtu:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në këtë publikim njeh me të drejtat dhe detyrimet e kategorisë së tatimpaguesve: “Person Fizik me xhi

E kanë nisur pak nga pak, por në 2-3 dekadat e fundit shumë sipërmarrje kanë arritur të fuqizohen, të diversifikohen dhe të çajnë në një

Reforma në ndihmën ekonomike ka nxjerrë nga skema më shumë se 29 mijë familje në të gjithë vendin, sipas të dhënave të fundit të INSTAT.

   Qeveria shqiptare do të dalë për herë të tretë në tregjet ndërkombëtare për të marrë borxh nëpërmjet emetimit të një eurobondi.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.