Testet përfundimtare të qumështit të kontaminuar do të bëhen në Itali

28/02/2013 - 11:10

TIRANE, 28 shkurt 2013- Testet përfundimtare mbi qumështin e kontaminuar që gjendet në tregun shqiptar do të kryhen në laboratorët e Institutit të Lartë të Shëndetit në Romë- njoftoi drejtori i përgjithshëm i Ministrisë Shqiptare të Shëndetësisë, Pëllumb Pipero. 

Analizat e kryera në Shqipëri janë zbuluar në dy marka të qumështit, një prani e lartë e aflatoxin, një kancerogjen i prodhuar nga specie fungale që gjenden në ushqim, por rezultatet, sipas autoriteteve, duhet të jenë të certifikuara dhe të akredituara në kolegjet e nivelit të Evropës.

Produktet e gjetura që përmbajnë qumësht të ndotur tashmë janë tërhequr nga tregu, ka bërë të njohur sot Autoriteti shqiptar i Sigurisë së Ushqimit, duke shpjeguar se ndërkohë do t'i nënshtrohet analizave të gjithë prodhimeve lokale. 

Nga ana e saj, Ministria e Shëndetësisë do të nisë një studim epidemiologjik "për të vlerësuar zgjerimin e fenomenit dhe pasojat e mundshme për shëndetin e qytetarëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.

Procesi i Fiskalizimit ka filluar prej datës 1 jnar 2021.

Grupi Emaar nuk ndërton vetëm godina, hotele dhe qendra tregtare, por një përvojë të mirë e ka në ndërtimin e porteve dhe marinave.

Kriza e shkaktuar në ekonomi nga pandemia e koronavirusit dhe kufizimet për të frenuar përhapjen e saj kanë ndikuar negativisht aktivitet