Transfertat e paligjshme, dalin nga vendi 1,3 mld $ në 5 vjet

19/12/2012 - 14:33

1, 3 mld $ ose një të treta e buxhetit të Shqipërisë është transferuar jashtë vendit në mënyrë të paligjshme nga viti 2005-2010, përmes korrupsionit, evazionit fiskal apo aktiviteteve të tjera ilegale.

Sipas një raporti të Global Financial Integrity (GFI), që ka përdorur të dhënat e Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, vetëm në vitin 2008, 405 milionë dollarë ose (306 milionë euro) janë transferuar ilegalisht jashtë Shqipërisë.

Zëdhënësi i GFI-së, Clark Gascoign në një prononcim për ‘Balkan Insight’ u shpreh se 60 për qind e këtyre parave të transferuara ilegalisht jashtë vendit kanë ardhur nga evazioni fiskal, 35 për qind nga aktiviteti kriminal dhe 5 për qind nga korrupsioni.

“Kjo është një sasi shumë e madhe parash për t’u humbur për një vend si Shqipëria. Nëse këto para do të qëndronin brenda vendit, ato mund të përdoreshin për infrastrukturë, arsim dhe për të nxjerrë njerëzit nga varfëria”, – ka thënë për “Balkan Insight” Gascoigne.

Pak ditë më parë, ‘Transparency International’, në indeksin e perceptimit të korrupsionit, e renditi Shqipërinë si një nga vendet më të korruptuara në Europë.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p

Marrëveshja e kredisë me vlerë 139.3 milionë SDR e publikuar në faqen e internetit të Kuvendit të Shqipërisë thotë se interesi i paguar p

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit

Bashkimi Europian nuk është pjesë e konsultimeve për planin e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore që prezantoi sot kryeministr