Ushqimet shqiptare “pushtojnë” Kosovën

21/02/2019 - 22:48

E ndërsa INSTAT deklaroi ditë më parë se në total eksportet me Kosovën kanë rënë me afro 20 për qind në Janar, kjo duket se nuk është ndikuar nga grupi ushqimeve, por ai i materialeve të ndërtimit.

Në kohën kur kanë kaluar vetëm tre muaj nga vendosja e taksës 100 për qind që Kosova ka vendosur ndaj mallrave serbe dhe boshnjake,  prodhuesit shqiptarë shprehen të kënaqur për rritjen e volumit tregtar me Kosovën.

Sokol Kraja, sipërmarrës që eksporton produkte në shumë vende dhe njëkohësisht president i Shoqatës së Prodhuesve, thotë për Klan Plus se tashme sfidë është mbajtja e tregtisë në këto nivele.

Rritja e shkëmbimeve tregtare sipas Krajës duhet patjetër të shoqërohet me masa lehtësuese proceduriale me Kosovën që ritmi të mos bjerë

E ndërsa flet për gjendjen e kompanive sot, Presidenti i Prodhuesve shqiptarë nuk lë pa përmendur një nga shqetësimet më të mëdha që kanë aktualisht sipërmarrësit, largimin e fuqisë punëtore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Taksa e ndërtesës e cila vitin e shkuar iu nënshtrua reformimit në metodologji duke pasur si bazë vlerën e truallit dhe sipërfaqen e ndër

Ndonëse zyrtarisht të varfër, shqiptarët arrijnë të kursejnë, duke lënë mënjanë kënaqësitë e jetës, duke pasur ndihmën e të afërmeve emig

Në pesë muajt e parë të vitit, Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike i është dashur të zhvillojë disa dhjetëra procedura prok

Administrata Tatimore njofton se çmon shumë të rëndësishëm komunikimin informues dhe ndërgjegjësues me opionin publik dhe komunitetin e t

Shpenzimet që i duhen një familjeje mesatare në muaj për të kryer një jetë dinjitoze, janë gati 50% më të larta sesa të ardhurat që ata m

Që nga viti 2015 deri në fund të 2018-s bankat kanë fshirë nga bilancet 46 për qind të kredive të këqija ose 55 miliardë lekë (440 milion

Përmes një postimi në Facebook, ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku ngre alarmin se financat e vendit janë në ditë kritike ndërsa shte

Në fund të marsit 2019 primet e shkuara bruto për sigurimin e pronës nga zjarri dhe natyra arritën 284 milionë lekë, me një rënie me 26.

Vetëpunësimi ka një peshë të lartë, rreth 35% në totalin e punësimit në Shqipëri, por vitet e fundit, numri i të vetëpunësuarve po bie me

Si çdo vit, në prag të çeljes së sezonit turistik, Administrata Tatimore sjell në vëmendje të individëve që ofrojnë akomodime si edhe të