Kafja dhe ëmbëlsirat, ndihmojnë trurin

28/08/2012 - 00:00

 

Hulumtimi i dr.Josep M. Serra Grabulos-it, nga departamenti i klinikës psikiatrike dhe psikobiologjike, dhe i kolegëve të tij të universitetit të Barcelonës tregoi se kombinimi i kafeinës dhe glukozës e përmirëson aktivitetin e trurit.

Truri i personave që njëkohësisht konsumojnë kafeinë dhe glukozë (pinë kafe edhe hanë biskota) punon më efektshëm se sa personat, të cilët kanë konsumuar vetëm kafeinë apo vetëm glukozë.

 “Zbulimi ynë kryesore është kombinimi i këtyre dy gjërave të cilat përmirësojnë funksionet kognitive në kuptim të përqendrimit më të mirë dhe më të gjatë dhe të kujtesës më të mirë, duke rritur efikasitetin e asaj pjese të trurit e cila është përgjegjëse për këto dy funksione”,- sqaroi Grabulos. 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas National Post, një studim i ri thotë se stafi që fillon punën para orës 10 të mëngjesit është e "barabartë me torturat" dhe po i bë

Gaforrja cilësohet si shenja më e komplikuar e zodiakut !

Të gjithë e kemi pyetur veten se përse përgjigjemi gjithnjë me “Alo” kur flasim me dikë në telefon.

Duket se tersi nuk po i ndahet familjes mbretërore angleze.

Është ndarë nga jeta në moshën 15-vjeçare, aktorja e famshme Pearl Waligwa.

Kosova feston 12-vjetorin e Pavarësisë dhe në këtë ditë të shënuar shumë nga personalitetet e njohura kanë bërë urimet e tyre.

Një Lamborghini i marrë me qira për një çift martesor shpërtheu pasi u përplas me një makinë Golf VW të parkuar.

Ish-zonja e parë e Amerikës, Michelle Obama ka vendosur të mos i ndjekë në rrjete sociale të bijat dhe jo pa arsye.

NJë grua ka gjetur unazën e bashkëshortit të saj pas 47-vitesh që e kishte harruar në një dyqan në qytetin amerikan të Brunsëick Maine.

Qentë janë një thesar i vërtetë, por zbulimi i kohëve të fundit për ato që ata në të vërtetë ëndërrojnë, do t’ju bëjë t’i vlerësoni më sh