Pesticidet dhe perimet vënë në rrezik fëmijët

24/11/2012 - 00:00

 

Fëmijët në moshë të vogël mund të janë mjaft të ekspozuar ndaj pesticideve që ndodhen tek frutat apo perimet. Këto substanca mund të rrisin në mënyrë sinjifikative rrezikun që tek këta fëmijë të zhvillohet sëmundja e kancerit në vitet në vazhdim.

Këto të dhëna bëhen publike nga kërkuesit e universitetit të Kalifornisë të cilët kanë kryer një studim tek 364 fëmijë, 207 prej të cilëve nën 5 vjeç. “Jemi përqendruar tek fëmijët,- thonë studiuesit,- sepse një ekspozim i hershëm ndaj këtyre pesticideve mund të ketë efekte për një kohë të gjatë në zhvillimin e kësaj sëmundjeje”.

Studimi ka nxjerrë në pah se ekspozimi ndaj pesticideve, prania e të cilave është e ndjeshme tek frutat apo perimet rrit rrezikun e prekjes nga kanceri. Studimi ëhstë botuar në revistën mjekësore “Environmental Health”.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë me epiqendër në Detin Adriatik tronditi ditën e sotme Shqipërinë.

Zbulohet bamirësja e cila i jepte Kristiano Ronaldos hamburger falas në vitet kur ky i fundit ishte i varfër dhe praktikisht bashkime dis

Pas "Bon Bon", rruga e suksesit të Era Istrefit nuk është ndalur kurrë.

Kënga shqiptare “Të ka lali shpirt” ra nga froni, pasi nuk është më e klikuara në kanalin e “YouTube”.

Të gjithë përballemi me situata stresuese që na zemërojnë duke filluar nga trafiku e deri te kolegët e punës që s’i durojmë dot.

Arkeologët zakonisht ju duhet shumë kohë që të mendohen në lidhje me atë që kanë gjetur.