Pesticidet dhe perimet vënë në rrezik fëmijët

24/11/2012 - 00:00

 

Fëmijët në moshë të vogël mund të janë mjaft të ekspozuar ndaj pesticideve që ndodhen tek frutat apo perimet. Këto substanca mund të rrisin në mënyrë sinjifikative rrezikun që tek këta fëmijë të zhvillohet sëmundja e kancerit në vitet në vazhdim.

Këto të dhëna bëhen publike nga kërkuesit e universitetit të Kalifornisë të cilët kanë kryer një studim tek 364 fëmijë, 207 prej të cilëve nën 5 vjeç. “Jemi përqendruar tek fëmijët,- thonë studiuesit,- sepse një ekspozim i hershëm ndaj këtyre pesticideve mund të ketë efekte për një kohë të gjatë në zhvillimin e kësaj sëmundjeje”.

Studimi ka nxjerrë në pah se ekspozimi ndaj pesticideve, prania e të cilave është e ndjeshme tek frutat apo perimet rrit rrezikun e prekjes nga kanceri. Studimi ëhstë botuar në revistën mjekësore “Environmental Health”.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas National Post, një studim i ri thotë se stafi që fillon punën para orës 10 të mëngjesit është e "barabartë me torturat" dhe po i bë

Gaforrja cilësohet si shenja më e komplikuar e zodiakut !

Të gjithë e kemi pyetur veten se përse përgjigjemi gjithnjë me “Alo” kur flasim me dikë në telefon.

Duket se tersi nuk po i ndahet familjes mbretërore angleze.

Është ndarë nga jeta në moshën 15-vjeçare, aktorja e famshme Pearl Waligwa.

Kosova feston 12-vjetorin e Pavarësisë dhe në këtë ditë të shënuar shumë nga personalitetet e njohura kanë bërë urimet e tyre.

Një Lamborghini i marrë me qira për një çift martesor shpërtheu pasi u përplas me një makinë Golf VW të parkuar.

Ish-zonja e parë e Amerikës, Michelle Obama ka vendosur të mos i ndjekë në rrjete sociale të bijat dhe jo pa arsye.

NJë grua ka gjetur unazën e bashkëshortit të saj pas 47-vitesh që e kishte harruar në një dyqan në qytetin amerikan të Brunsëick Maine.

Qentë janë një thesar i vërtetë, por zbulimi i kohëve të fundit për ato që ata në të vërtetë ëndërrojnë, do t’ju bëjë t’i vlerësoni më sh