Vaji i ullirit zvogëlon rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës

19/11/2012 - 00:00

 

Vaji i ullirit njihet prej kohësh për dobinë e tij për zemrën, por tani ekspertët kanë zbuluar se cila sasi e vajit të ullirit mjafton për të ndjerë efektet pozitive të tij. Rezultatet e hulumtimit kanë zbuluar se vetëm dy lugë të vogla të vajit të ullirit në ditë zvogëlojnë rrezikun që të prekeni nga sëmundjet e zemrës me 50 përqind.

Hulumtime të shumta vërtetojnë efektin pozitiv që ka vaji i ullirit për shëndetin e zemrës, por të pakta janë ato hulumtime që vërtetojnë dobinë e vajit të ullirit dhe sa ndikon ai në zvogëlimin e shkallës së vdekshmërisë.

Rezultatet ishin bazuar në shprehitë e mënyrës së ushqimit të më shumë se 40.000 personave, hulumtim ky që ka zgjatur për 20 vjet rresht.

Shkencëtarët britanikë kanë theksuar se rezultatet kanë treguar se vaji i ullirit, i pasur me peshk, pemë dhe perime, luan rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, madje shumë më tepër se sa që ishte menduar në të kaluarën.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

DASHI: Nuk ka rëndësi nëse e takoni në rrugë, në bibliotekë, në spital apo duke pritur në radhë, nëse i ofron diçka për

Ish-mbreti belg, Albert II, ka pranuar se është babai i një gruaje të lindur nga një lidhje jashtëmartesore pasi u detyrua të jepte një k

Meghan Markle dhe Kate Middleton kanë qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes së mediave për shkak të marrëdhënies me njëra-tjetrën.

Nga Italia, historitë e suksesshme të shqiptarëve si një dëshmi e integrimit të plotë të tyre në vendin fqinj, nuk janë të pakta.

Sipas një studimi të kryer së fundmi në Britani,  mosha e realizmit të qëllimeve dhe ambicieve konsiderohet 33 vjeç.

Policia holandeze zbuloi gjatë një koncerti rock-u vjedhjen e 30 telefonave celulare nga një person i cili i kishte fshehur në pantallona

Burime konfidenciale për "Daily Mail" kanë thënë se shkak për largimin e Princ Harry-t dhe Megan Markle nga pallati mbretëror është nëna

Një tjetër detaj i çuditshëm është duke qarkulluar në rrjetet sociale, ku kryefjala është padyshim aksidenti tragjik i legjendës së baske

Bryant la pas 3 vajza, një prej tyre vetëm 7 muajshe si edhe bashkëshorten Vannesa.

Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjal