Al Bano do të hedhë në gjyq Ukraninën: Më hiqni nga "lista e zezë"

19/03/2019 - 12:09

Këngëtari i njohur Italian, Al Bano do të çojë Ukraninën përballë Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut.

Artisti i Cellino San Marco kërcënon se do i drejtohet Strasburgut dhe fton ministrin e jashtëm italian të ndërhyjë menjëherë, me anë të rrugëve diplomatike, përmes ambasadorit ukrainas, për të hequr emrin e tij menjëherë nga ‘lista e zezë’.

Al Bano madje ka ndërmend të kërkohjë edhe dëmshpërblim nga shetit Ukrainas. Shuma e dëmshpërblimit të supozuar do shkojnë për bamirësi tek një Shoqatë ukrainase.

"Nuk do të ndalim, do shkojmë deri në Strasburg sepse kjo mund të kthehet në një precedent të rrezikshëm”, komentoi Cristiano Magaletti, avokat i artistit.

"Al Bano është qytetar i botës dhe mik i të gjithëve, duhet të jetë i lirë të shkojë në Ukrainë. I kërkojmë qeverisë sonë të ndërhyjë menjëherë sepse kanë sulmuar padrejtësisht simbolin e këngës italiane.

Kam një apel edhe për mediat: Kjo ndodhi nuk duhet të trajtuar në mënyrë sipërfaqësore dhe ironike, por me zemërim për atë që po pëson një padrejtësi të madhe."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Enca është një nga këngëtaret më të komentuara në tregun muzikor shqiptar.

Genc Prelvukaj është një ndër reperët më të spikatur të skenës shqiptare.

Ajo është një nga gjyshet më të famshme në rrjetet sociale. Bëhet fjalë për Ijen, gjyshen e aktorit të humorit, Bes Kallaku.

Jorida Tabaku njihet si një ndër femrat më sharmante në politikën shqiptare.

Një video e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri teksa këndonte në një lokal në Bllok bashkë me këngëtaren Eneda Tarifa, u bë virale

Prej vitesh tashmë operacionet plastike janë kthyer në modë dhe janë bërë të zakonshëm sidomos për vajzat e ekranit dhe këngëtarja Besa K

Artisti durrsak, Olen Çesari është një nga personazhet publikë që me violinën e tij ka arritur të jetë shumë i suksesshëm përtej kufijve

I ftuar në emision “Thumb” në ABC News, aktori i njohur i humorit, Bes Kallaku ka folur për vështirësitë me të cilat është përballur në f

Aktori i famshëm, Orlando Bloom ka nxjerrë në shitje vilën e tij në Beverly Hills për 8.9 milionë dollarë.