Këngëtarja e njohur deklaron se është mbartëse e virusit “HIV”

Postuar: 17/04/2018 - 14:01

Ajo u bë e njohur në festivalin e “Eurovizionit” në vitin 2014, pasi u shpall fituese atij edicioni. Kënga “Rise like a Phoenix” e Conchita Wurst mori vëmendje maksimale në atë kohë, por jo më pak u diskutua edhe paraqitja e saj. Ajo është një personazh i interpretuar nga Thomas Neuwirth, i cili kur i referohet Conchita-s përdor përemra femëror, kurse kur i referohet Thomas përdor përemra mashkullorë.

Por këngëtarja ka habitur gjithë publikun me deklaratën që ka bërë së fundmi. Në profilin e saj në Instagram ka bërë një postim ku rrëfen se është bartëse e virusit HIV. Ajo dëshironte që këtë gjë ta mbante sekret, por një ish i dashur e ka kërcënuar se do ta tregonte për publikun.

“Nuk do t`i jap askujt të drejtën të më friksojë dhe të ndikojë në jetën time. Më mirë ta tregoj personalisht sesa të merret vesh nga njerëz të tjerë. Shpresoj që t`ju jap të tjerëve kurajën për të luftuar kundër diskriminit të njerëzve që janë të prekur nga ky virus”, ka rrëfyer Wurst duke shtuar se trajtimi i vazhdueshëm ka mundur ta parandalojë përhapjen e virusit.

 

heute ist der tag gekommen, mich für den rest meines lebens von einem damoklesschwert zu befreien: ich bin seit vielen jahren hiv-positiv. das ist für die öffentlichkeit eigentlich irrelevant, aber ein ex-freund droht mir, mit dieser privaten information an die öffentlichkeit zu gehen, und ich gebe auch in zukunft niemandem das recht, mir angst zu machen und mein leben derart zu beeinflussen. seit ich die diagnose erhalten habe, bin ich in medizinischer behandlung, und seit vielen jahren unterbrechungsfrei unter der nachweisgrenze, damit also nicht in der lage, den virus weiter zu geben. ich wollte aus mehreren gründen bisher nicht damit an die öffentlichkeit gehen, nur zwei davon will ich hier nennen: der wichtigste war mir meine familie, die seit dem ersten tag bescheid weiss und mich bedingungslos unterstützt hat. ihnen hätte ich die aufmerksamkeit für den hiv-status ihres sohnes, enkels und bruders gerne erspart. genauso wissen meine freunde seit geraumer zeit bescheid und gehen in einer unbefangenheit damit um, die ich jeder und jedem betroffenen wünschen würde. zweitens ist es eine information, die meiner meinung nach hauptsächlich für diejenigen menschen von relevanz ist, mit denen sexueller kontakt infrage kommt. coming out ist besser als von dritten geoutet zu werden. ich hoffe, mut zu machen und einen weiteren schritt zu setzen gegen die stigmatisierung von menschen, die sich durch ihr eigenes verhalten oder aber unverschuldet mit hiv infiziert haben. an meine fans: die information über meinen hiv-status mag neu für euch sein – mein status ist es nicht! es geht mir gesundheitlich gut, und ich bin stärker, motivierter und befreiter denn je. danke für eure unterstützung!

A post shared by conchita (@conchitawurst) on

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej shumë kohësh nuk kishim parë një foto të të dyve bashkë, Lori Hoxha dhe Vis Bajraktari, megjithëse ata shkojnë anembanë botës, por t

Muajt e fundit në mediat rozë flitet për një lidhje midis këngëtares me origjinë shqiptare, Rita Ora dhe Chris Brown.

Jennifer Lopez është diva e muzikës botërore, por kjo nuk do të thotë që nuk përballet me incidente në skenë.

   Sukseset e Dua Lipës nuk kanë të ndalur. Bukuroshja shqiptare ka punuar së fundmi edhe me legjendën italiane, Andrea Bocelli.

Moderatorja Elita Rudi dhe këngëtari Gjiko kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë mes shumë VIP-ash të ftuar, të cilët ishin të veshur mj

Vildane Zeneli është një nga modelet që tërheq gjithnjë vëmendje me paraqitjen e saj.

Këngëtarja e njohur Altuna Sejdiu po përgatitet për të sjellë një projekt të ri muzikor në bashkëpunim me Seven Saraçin, ku modelja Vilda

Këngëtarja Greta Koçi ishte e ftuara e radhës në emisionin “Xing me Ermalin” në Tv Klan.

Greta Koçi është një figurë e skenës shqiptare, e cila është bërë e njohur në moshë shumë të vogël.

Ditën e djeshme u zbulua se sezoni i ri televiziv që po vjen me ndryshime të mëdha, ka sjellë moderatoren e re në programin "E diela shqi