Sirince, fshati i shpëtimit nga fundi i botës

15/12/2012 - 14:10

Fshati i qetë Sirince, me një popullatë vetëm prej 600 banorë në Turqinë Perëndimore, tashmë po përjeton bum turistik, për shkak të spekulimeve të lidhura me kalendarin e lashtë të Majas. Sipas supozimeve të kalendarit Maja vetëm Sirince dhe fshati Bugarach në Francë do të ekzistojnë pas shkatërrimit të botës ne 21 dhjetor.

Sirince ka një energji pozitive, sipas atyre qe besojnë në fundin e botës, të cilët thonë se ai është i afërt në një zonë ku të krishterët besojnë se Virgjëresha Mari u ngjit në qiell.

Por bumi turistik ndodh për herë të parë në sezonin dimëror dhe kjo nga profecia e Majave. Tani fshati pret te vijne me teper se 60,000 vizitore sipas mediave lokale. “Ka njerëz, të cilët konsideronin se energjia e Sirinces është  shumë e fuqishme dhe ata besojnë se prej do të shpetohen nga katastrofa apokaliptike”, tha Illkan Gjylgun, punonjës hotelierie në fshat.

Sirince, që ndodhet në afërsi të qytetit antik Efes, është fshat i vjetër grek, i ripërtërirë 10 vitet e kaluara dhe që po tërheq një numër të madh turistësh. Më i njohur fshati është për verën e tij. Sipërmarrësit Erkan Jonoglu madje i ka lindur ideja të prodhojë “verë të apokalipsit” për 21 dhjetor, e cila tashmë ka shitje të madhe në dyqanin e tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Morena Taraka është një ndër personazhet e ekranit që pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit udhëtoi drejt Shqipërisë për t’ju ardhur në ndi

Pak ditë më parë, Justin Timberlake u fotografua nën shoqërinë e aktores Alisha Wainwright në New Orleans.

Aktorja me origjinë shqiptare me famë botërore Eliza Dushku do të japë ndihmën e saj për të prekurit e tërmetit të 26 Nëntorit në Shqipër

Pas tërmetit tragjik që goditi vendin tonë më 26 nëntor, këngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha fluturoi drejt Shqipërisë për të takuar

Të shumtë janë emrat e personazheve të njohura të televizionit dhe showbiz-it që u solidarizuan me të prekurit nga tërmeti dhe ndihmuan m

Ai ishte një ndër personazhet e njohur të ekranit i cili u angazhua maksimalisht për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti në qytetin e Dur

Për tërmetin e së martës (26 nëntor), që la 51 persona të vdekur dhe qindra të tjerë të lënduar, u solidarizuan pothuajse të gjithë artis

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha ka mbërritur në fshatin Bubq, ku po sheh nga afër familjet e prekura nga tërmeti i

Ermal Meta, këngëtari me origjinë shqiptare i cili jeton në Itali ku është mjaft i famshëm është sensibilizuar me situatën e vështirë në

Këngëtarja Tuna Sejdiu iu është bashkuar ndihmave humanitare për të ndihmuar familjet e prekura nga tërmeti i fuqishëm që goditi vendin t