Sofia Loren mbush 85 vjeçe

20/09/2019 - 20:18

Është aktorja italiane më e vlerësuar dhe e njohur në botë. Një mit i kinemasë, ende në jetë: Sofia Loren mbush 85 vjec dhe feston një karrierë të gjatë në kinema.

Karrierë kjo e filluar në vitet 50 dhe që vazhdon. Prej pak kohësh ka përfunduar xhirimet e filmit të të birit, Edoardo Ponti “La Vita davanti a se”.

Janë të shumta sukseset e saj: 2 çmime Oscar dhe 5 golden globe, një kupë Volpi, Prix-i i Kanës, 10 çmime David të Donatelos, Ariu i artë dhe luani i artë për karrierën.

Janë të paharrueshëm filmat e saj me Vittorio de Sica, Marcello Mastroianin, Richard Burton etj. Madje me këtë të fundit, në filmin Cocarja, ka marrë edhe çmimin Oscar, i pari që i jepet një aktoreje në një film jo në gjuhën angleze.

Një rol, që e bëri të hyjë në Olimpin e yjeve të Hollivudit. Ajo madje ka hyrë edhe në librin e rekordeve Guinness si aktorja italiane më e vlerësuar në botë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktorja e njohur shqiptare Olta Gixhari e cila e ka zhvendosur jetën e saj në Spanjë në krah të partnerit të saj që ka preferuar ta mbajë

E ftuar në emisionin televiziv “Extra” këngëtarja me origjinë shqiptare, Bebe Rexha rrëfeu për herë të parë frikën që pati pasi të dy pri

Gazetarja Dasara Karaiskaj ishte e ftuar së fundmi në emisionin "Mes Yjesh" në Ora News.

Këngëtarja Jennifer Lopez është mjaft aktive në rrjetet sociale, ku pasqyron jetën familjare dhe aktivitetet e saj të panumërta.

Belen Rodriguez dhe Stefano De Martino janë ndarë përsëri.

Naomi Campbell, supermdolja e famshme, ka ditur sërish si të tërheq vëmendjen me fotot më të fundit të shkrepura në metronë e New York.

Një ditë më parë, Armina Mevlani, bëri një postim që i bëri të gjithë të dyshojnë se ajo ishte në pritje të ëmbël.

Nëna e Nejmarit, Nadine Goncalves tërhoqi vëmendjen e të gjithëve, kur para pak kohësh njoftoi lidhjen me 23-vjeçarin Tiago Ramos, me të

Ka kalur më tepër se një vit që nga publikimi i fotove topless, të balerinës së mirënjohur Isida Mollaymeri, dhe sërish vazhdojnë të kome

Ribashkimi i Jonida Maliqit me Romeon ka qenë padyshim lajmi i këtyrë ditëve karantine.