Tituj dhe përgjegjësi të reja për Rihannën

21/09/2018 - 21:55

   Rihanna gjithmonë i ka përqafuar rrënjët e saj në Barbados dhe tashmë ajo ka një titull të ri në vendin e saj.

Shërbimi Informativ i Qeverisë së Barbados njoftoi sot se Rihanna (emri i vërtetë i së cilës është Robyn Fenty) është emëruar Ambasadore e Jashtëzakonshme dhe e Plotfuqishme.

Përgjegjësia e saj specifike në këtë post të ri do të jetë “promovimi i arsimit, turizmit dhe investimeve për ishullin”, gjë që ajo deri tashmë e ka bërë në rrjetet sociale.

Ajo ka përdorur Twitter-in për të kontaktuar me udhëheqësit nga Gjermania, Japonia, Finlanda dhe Zelanda e Re, duke iu kërkuar atyre të japin fonde për Partneritetin Global për Arsimin.

Sipas Daily Mail, këngëtarja me famë botërore u emërua një nga ambasadorët kulturorë të Barbados në vitin 2008, për të ndihmuar në promovimin e turizmit, por titulli i ri ka një kuptim më të gjerë.

 “Është një krenari shumë e madhe të marr një titull të tillë prestigjioz në vendin tim të origjinës. Çdo banor i Barbados duhet të luajë rolin e tij në këtë përpjekje dhe unë jam e gatshme dhe e lumtur të marr përgjegjësinë time. Unë mezi pres që të punoj me Kryeministren Mottley dhe ekipin e saj për ta shndërruar Barbadosin në një vend më të mirë”, tha ajo.

Kryeministri Mia Amor Mottley bëri njoftimin sot, duke deklaruar se “Rihanna ka një dashuri të thellë për këtë vend dhe kjo reflektohet në filantropinë e saj, veçanërisht në fushën e shëndetësisë dhe arsimit”.

“Ajo gjithashtu shfaq patriotizmin e saj në mënyrën se si ajo i jep përsëri këtij vendi dhe vazhdon të ruajë ishullin si thesar”, shtoi Mottley.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë të rralla rastet kur nënë e bijë janë bashkë në ekran, por edhe kur janë veç njëra-tjetrës nuk shpëtojnë kurrë nga pyetjet për rapor

Teksa protesta e studentëve shënon sot ditën e 12-të, reperi i njohur Noizy sheh si zgjidhje të situatës dialogun mes studentëve dhe krye

Elvana Gjata duket se rikthimin e saj do ta bëjë me koncerte. Pas një heshtjeje të gjatë, ajo, mesa duket, ka dhënë shenja jete.

Këngëtarja nga Kosova, Arta Memedi ka treguar publikisht se nuk e pëlqen reperen Tayna, të cilën e thumbon vazhdimisht në intervista dhe

Para 7 vitesh, gazetarja dhe moderatorja shqiptare Eni Vasili u përfol se ishte e fejuar me konsullin e Rumanisë.

Rita Ora është një këngëtaret më të suksesshme shqiptare në rrafshin ndërkombëtar.

David dhe Victoria Beckham janë një prej çifteve me marrëdhënien më jetëgjatë në showbiz, por prej disa kohësh po flitet për një krizë me

Cila femër do të refuzonte një përqafim nga aktori i famshëm Brad Pitt?

Fluturimi i reperit Lil Pump në Los Anxheles u ndërpre sepse agjentët e TSA-së gjetën drogë në valixhet e tij.

Këngëtarja Rezarta Shkurta prej kohësh është larguar nga muzika dhe më shumë se për ndonjë projekt muzikor është vënë në qendër të vëmend