Cilido qoftë gabimi, dashuria nuk vret! Boll vollët vrer...

11/06/2018 - 18:25

   Nga Gertjana Daçi

Ne nuk dimë asgjë por kjo nuk na pengon të komentojmë çdo gjë e gjithçka. Të ngremë gishtin e akuzës, sidomos në raste të tilla kur pjesë e fatkeqësisë është një femër se me patjetër ajo e ka fajin.

Cilado qoftë e vërteta e Xhuljetës, e cila është varrosur së bashku me të në të shtunën e dasmave, a ky duhet të ishte ky fundi?
Sigurisht që unë them jo por pyetjen e bëj për ata njerëz që prej ditësh shkruajnë e vjellin vrer lart e poshtë për dikë që la çantën e shkollës varur e nuk jeton më.

Që teksa përpiqej të hidhte një hap për të ardhmen, kishte fatin e zi të kalonte në atë rrugë ku e priste fundi. 
As të tilla tragjedi nuk na bëjnë më të mirë e më të heshtur, as muaji i shenjtë i Ramazanit nuk i pastron dot kësoj zemrash.

Negativiteti që keni e që përcillni është ajo për çfarë nuk kanë nevojë familjarët e Xhuljetës në këto ditë të vështira.
Mbajeni për vete helmin e mos prekni plagën që s'do mbyllet kurrë e rrjedh gjak, vuajtjen që s'do shuhet, mungesën që s'do mbushet.

Ata prindër të shkretë kërkojnë fëmijën që rritën me mund e me të cilën nuk u ngopën, shpresojnë të kthehet nga e njëjta derë që doli për të mos hyrë më kurrë e gjallë.

Xhuli e la Arbën e vogël vetëm, iku nga kjo botë pa u rritur vetë akoma sepse ashtu vendosi dora e shejtanit, iku pa mundur të lexojë tezën e provimit apo përgjigjen e testit të kaluar, pa realizuar ëndrrat, pa e parë veten si do dukej me vellon e bardhë që mbante veshur teksa familjarët e përcillnin për në banesën e fundit.

Cilido qoftë gabimi, askush nuk mund të bëhet zot për jetën e tjetrit, dashuria nuk vret, dashuria shton jetë!
Unë nuk munda t'i jap lamtumirën e fundit Xhulit, për ta kujtuar përherë me atë fustanin e kuq me pika të bardha që mami im na e kishte qepur afërsisht njësoj të dyjave, e njëra më kokërrodhe se tjera loznim pa pushim.

PS: Nuk iu vë faj këtyre që kritikojnë e përbaltosin një fëmijë se helbete gratë, motrat e vajzat e tyre janë nga ata shenjtoret që vetëm lexojnë Kuran e Bibël, e rrugë të vetme jashtë pragut të shtëpisë bëjnë atë drejt xhamisë a kishës!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të mërkurë në mbrëmje, ndërsa Edi Rama fliste urtësisht në një intervistë të TV publik, në të gjitha ekranet e tjera, familjeve shqi

Pas arrestimit të anëtares së AMA-s dhe njëkohësisht gazetares Suela Musta nga operacioni blic i bërë nga policia, ka reaguar gazetari Dr

Nga Mentor Kikia 

Sot më shokuan dy lajme: Arrestimi i Suela Mustës dhe shkarkimi i Idriz Mulkurtit

*Ka kenë për luftë e n’luftë ka dekun, e dhunë mbrapa kurr s’i mbetun, Kur ka lidhë besën burri Shqipnisë, i ka shti dridhen gjithë R

Gertjana Daçi

Një vit pa Xhuljetën....!

Nga Artan Fuga

Edi Rama në dilemën e Enverit në 1955!

Nga Artan Fuga

Fol Edi! Kur do të flasim?

Tre pyetje për Edi Ramën, jo si kryeministër!

Tashmë kur ka kaluar më shumë se një javë që janë shpallur zyrtarisht si kandidatura në garë për bashkinë e Durrësit Valbona Sako dhe Val