ODIHR: Para së gjithash, zgjedhjet janë për zgjedhësit!

05/09/2019 - 21:59

Nga Oerd Bylykbashi

Tashme, raporti per zgjedhjet e vitit 2001, me i keqi deri me ‎sot, eshte i dyti ne radhe pas ketij per 30 qershorin.

Nese ne 2009 kur kryeminister ishte Sali Berisha, sipas ODIHR "zgjedhjet arriten shumice derrmuese te standarteve te OSBE", 10 vjet me pas kur kryeminister eshte Edi Rama, po sipas ODIHR "zgjedhjet u zhvilluan pa mbajtur ne konsiderate interesin e zgjedhesve", se e vetmja zgjedhje qe u mbeti atyre ishte te merrnin pjese ose jo ne votim dhe se jane shkelur standartet themelore te OSBE-se per zgjedhje demokratike. Audry Glover ishte ne krye te ODIHR ne 2009, Audry Glover ishte edhe ne 2019.

Vetem ne dy raste raporti i ODIHR per 30 qershorin mund te ishte me i keq se kaq:

1- ODIHR te konstatonte qe Qeveria urdheroi ndalimin e zgjedhjeve;

2- ODIHR te deklaronte qe nuk do te çonte mision vezhgimi sepse ne Shqiperi nuk egzistojne kushtet per zgjedhje te lira e te ndershme.

Me keq se kaq, demokracia vdes perfundimisht!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas Saimir Tahirit, të cilin po mundohet ta bëjë kokë turku me se s’bën, pas Ditmir Bushatit në Shkodër, Edi Rama duket se i ka vënë shke

Në dukje, pak gjëra mund ta ndajnë komedianin nga karagjozi, por në thelb botët e këtyre të dyve janë shumë larg njëra-tjetrës.

Nga Mentor Kikia

Zgjedhjet e 30 qershorit ishin edhe te qeta edhe të dhunshme;

Në vitin 2013, kur Edi Rama mori pushtetin, bëri thirrje që të gjithë ata profesorë, biznesmenë dhe emigrantë të suksesshëm që kishin bër

Indrit Çelaj u nis mëngjesin e së enjtes si çdo ditë tjetër për të shkuar në punë.

Nga Bledian Koka

Politika eshte grua, jo ku.v!

“Të lutem më shërbe shpejt se kam lënë makinën keq”. Është kjo fjalia që dëgjon rëndom nëpër njësi tregtare apo dyqane të Durrës