Pasojat e batërdisë në Durrës. Ka shqiptarë, por ka edhe tërmet!

05/12/2019 - 15:56

Foto e postuar nga gazetari Kikia në Facebook

Nga Mentor Kikia

Ka shqiptarë, por ka edhe tërmet!

Kur ishim fëmijë dhe udhëtonim me tren në Golem, mezi prisnim të shfaqej deti, pasi nuk e linte pylli i pishave. Mungesa e parave e ruajti këtë gjendje deri aty nga vitit 1997. Pastaj filloi batërdia. Pa leje, pa projekte, pa asnjë plan urbanistik, pa asnjë etikë dhe estetikë, pa shpirt, pa arsye, pa mëshirë... iu sulën bregdetit të Durrësit. Pri pisha, hap gropa në rërë e ndërto, secili sipas takatit.

Shtëpi, lokale e hotele. Fillimisht të vogla e të ulëta. Pastaj prish e ngri më lart, hap themele për tre kate e shto çdo vit nga një kat. Çdo vit duke iu afruar më shumë vijës së ujit. Deti bënte përpara, e ndërtimet edhe më përpara. Derisa sot i ndjanë vetëm pak metra.

Sot aty ka më shumë hotele së pemë. Askush nuk mban përgjegjësi. Sepse përgjegjësi nuk ka emër. Ndërtues të babëzitur. Pushtetarë që spyetën fare për bregdetit. Dhe në fund legalizmet i vunë vulën.

Po sikur të kishim ruajtur brezin e gjelbër? Po sikur të mos ishte ndërtuar poshtë rrugës automobilistike, a do ishte Durrësi dhe Golemi një zonë turistike elitare?

Ka shqiptarë, por ka edhe tërmet!

Ja pasojat e batërdisë. Megjithatë, të heqim kosotn njerëzore, tërmeti ishte zgjidhja e vetme për këtë batërdi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur ishte mbushur një javë nga tërmeti i 26 nëntorit, pallatin nr.67, në lagjen nr.3, rruga “Ramazan Jella” e inspektoi një grup ekspertë

Në ditën e 13-të pas tërmetit shkatërrimtar që goditi Durrësin, Thumanën, Shijakun etj, duke lënë pas një faturë mjaft të lartë financiar

26 nëntori do të mbetet një natë e zezë në historinë e Durrësit modern.

Nga Artan Fuga

Cfarë pashë parmbrëmë në rrugët e lagjes 13 të Durrësit!

Nga Artan Fuga

Qytetet qe na zene brenda