30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro

15/01/2021 - 15:38

Pensionistët që marrin më pak se 100 euro në muaj, do të ndihmohen nga shteti me një rritje prej 30 euro.

Por, kjo rritje që u miratua nga Qeveria Hoti në kuadër të Programit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021, do të vlejë vetëm për tre muaj.

Për po të njëjtën periudhë, janar-mars do të vazhdojnë dyfishimet e skemave sociale, që përfitojnë 25 mijë familje, si dhe për personat që kanë humbur vendet e punës do të ndihmohen në total me 10 milionë euro.

“Sikur ndihma direkte për qytetarë, Kryeministri, Avdullah Hoti ka treguar se njëjtë do të veprohet edhe me gastronominë e hotelerinë. Këto pika dhe 13 të tjera kapin vlerën e 222 milionë e 400 mijë euro”, thotë ministrja e financave, Hykmete Bajrami.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti foli për aktivitet ekonomike që janë prekur më shumë nga pandemia: “Bazuar në hulumtimet vendore, aktivitetet ekonomike që kanë pësuar më tepër rënie nga pandemia janë industria e arteve, argëtimit dhe rekreacionit me 79 për qind, patundshmëria 44 për qind, transporti 43 për qind, akomodimi dhe shërbimi ushqimor me 37 për qind”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Instituti i Shëndetit Publik Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe labora

Rreth 400 minatorë të Minierës së Artanës kanë hyrë në grevë, pasi nuk u janë përmbushur kushtet e  kërkuara dhe nuk kanë marrë pagat për

Mirosllav Lajçak, përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit P

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 3.680 persona të dyshuar pe

Një ditë më parë zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova publikoi një fotografi me mbishkrimin ‘Kosova është S

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka lajmëruar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 426 raste të reja me COVID dhe

Rreth 10,000 doza të vaksinës kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompania AstraZeneca dhe Universiteti i Oxfordit, pritet të arrijnë n

Një 20-vjeçare e cila mbeti e plagosur nga shpërthimi në Ferizaj muajin e kaluar, ka humbur jetën.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se  gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak, do ta vizitojë Kosovën nga data 1 deri më 3