79 persona të infektuar me koronavirus në Kosovë

26/03/2020 - 21:09

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka raportuar për tetë raste të reja të prekura me koronavirus në Kosovë.

“Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 89 persona nga të cilet 8 kanë rezultuar pozitivë. Megjithatë më në fund e kemi lajmin e mirë. Njëri nga pacientët edhe pas testimit të dytë ka dalur NEGATIV. Sipas rekomandimeve të OBSh kur kemi dy mostra negative të një personi me një ditē distancë kohore, tregojnë shërimin nga COVID-19”, ka thënë Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia përmes një postimi në rrjetin social, Facebook.

Ai po ashtu ka bërë të ditur edhe për të shëruarin e parë nga kjo sëmundje.

Duke shtuar edhe të prekurit e fundit deri më tani në Kosovë është raportuar për 79 raste me Covid-19, ndërsa një pacient ka vdekur tashmë nga virusi që shkakton këtë sëmundje. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa u deklarua i pafajshëm për akuzat për krime lufte të ngritura nga Dhomat e Spe

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 932 testime ku janë konfirmuar 281 ra

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar se ka formuar një grup punu, që ka për qëllim hartimin e protokollit për përdorimin e plaz

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i ka uruar shërim të shpejtë Albin Kurtit pasi ky i fundit rezultoi pozitiv me COVID-19.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump edhe njëherë ka folur për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë, të nënshkrua

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti, është infektuar me Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar g

Ministri i Shëndetëisë në Kosovë, Armend Zemaj ka njoftuar sot se shumë shpejt do të merren masa në përpjeke për të frenuar përhapjen e k

Avdullah Hoti ka kujtuar 18 vjetorin e vrasjes së ish-kryetarit të komunës së Suharekës, Ukë Bytyqi.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar g