Albin Kurti, i vetëm në garën për kreun e Vetëvendosjes

11/01/2018 - 18:55

   Albin Kurti është i vetëm në garën për kryetarin e Vetëvendosjes.

Në fundin e një procesi parazgjedhor të pllakosur nga mosmarrëveshje, përplasje e dorëheqje, themeluesi i kësaj lëvizjeje e kërkon sërish drejtimin e saj dhe në zgjedhjet e parashikuara të mbahen në muajin shkurt, nuk do të ketë përballë asnjë kundërshtar.

Afati i paraqitjes së kandidaturave skadoi mesnatën e së mërkurës e nuk ka të dhëna për ndonjë tentativë tjetër për të rivalizuar Kurtin në këtë garë. Timonin e Vetëvendosjes ai e la përpara tre vjetësh. Përgjatë kësaj periudhe kohe, kryesimi i partisë iu besua Visar Ymerit të dorëhequr vetëm pak ditë më parë.

Kurti ishte në paraburgim në kohën kur diskutoheshin zgjedhjet për drejtimin e partisë, por nga qelia autorizoi deputetët Albulena Haxhiu dhe Fitore Pacolli që të mblidhnin firmat e nevojshme për të paraqitur kandidaturën e tij. Pikërisht gjatë kohës së kaluar prej tij prapa hekurave shpërthyen përplasjet e hapura brenda partisë, kur u bë publike një bisedë në Viber, në të cilën Aida Dërguti, tashmë ish-anëtare e Vetëvendosjes, përdorte fjalë fyese në drejtim të Albin Kurtit.

Kjo ishte vetëm maja e ajsbergut, që tregoi më pas sesa të thella ishin në të vërtetë ndasitë brenda kësaj force politike, të përballur sot me krizën më të rëndë që prej formimit të saj. Vetëvendosja u themelua në vitin 2004 nga Kurti.

Deri në vitin 2010, kur u përfshi për herë të parë në zgjedhje për pushtetin qendror, përmes protestave dhe aksioneve ajo kundërshtoi fort misionet ndërkombëtare në Kosovë dhe qeverinë e vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar me ambasadorin Nathan A.

Ministria e Punëve të Jashtme ka siguruar informacione zyrtare se tre shtetasit kosovarë, të cilët ishin pjesë e aksidentit zinxhir në Se

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro projektligjit të parë që transformon Ministrinë e FSK-së në Ministrinë e Mbrojtjen.

Kuvendi i Kosovës do të procedojë ligjin për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, por pa ia ndryshuar asaj emërtimin.

Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Vasfije Krasniqi-Goodman ka thyer një tabu në shoqërinë kosovare pasi është bërë gruaja e parë, viktimë e dhunës seksuale gjatë luftës së

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës, Bejtush Gashi i ka dorëzuar detyrën e ministrit të ri në këtë detyrë, z.Ekrem Mustafa.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur përsëri për idenë e tij për “korrigjim kufijsh” mes Kosovës e Serbisë, e cila po kundërshtoh

Para pak çastesh ka ndodhur një shembim i zjarrit mes Policisë dhe disa të dyshuarve, ku ka mbetur i vdekur një i dyshuar dhe një tjetër

Kuvendi i Kosovës ka hequr nga rendi i ditës votimin e propozim-rezolutës nga debati parlamentar për dialogun me Serbinë.