Albin Kurti njofton heqjen e taksës ndaj Serbisë

27/02/2020 - 18:55

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka lajmëruar heqjen e taksës ndaj Serbisë. Në një lidhje live në në Facebook, Kurti u shpreh se javën e ardhshme do të hiqet taksa e Kosovës ndaj mallrave serbe.

Kurti tha ndër të tjera se kjo gjë do të jetë e përkohshme për të parë reagimin e Serbisë ndaj njohjes së Kosovës si shtet.

Heqja e taksës do të nisë nga data 15 mars.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lëvizja Vetëvendosje i ka kërkuar presidentit Hashim Thaçi që të mendojë për datën e zgjedhjeve të parakohshme në vend, pasi nuk kanë për

Departamenti amerikan i Shtetit e ka ndihmuar Kosovën me 1.1 milion euro për të luftuar koronavirusin.

I dërguari i Presidentit Amerikan për bisedimet Kosovë –Serbi,  Richard Grenell, ka deklaruar se asnjëherë nuk ka folur me presidentët Th

Dy persona të tjerë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 në Kosovë.

Pas deklaratës së zyrtarëve amerikanë Richard Grenell dhe Matthew Palmer për mosekzistencën e një plani të fshehtë për ripërcaktim kufijs

Mediat kosovare shkruajnë se policia ka arrestuar 40 vjeçarin me iniciale K.P., nga rajoni i Mitrovicës pasi dje kishte kërcënuar Preside

Mediat gjermanishtfolëse i kushtojnë vëmendje krizës politike në Kosovë e rrëzimit të qeverisë pas mocionit të mosbesimit.

Një qytetar nga pjesa Veriore e Kosovës, ka kërcënuar Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ditës së djeshme.

Vjen reagimi i parë zyrtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas rrëzimit në Kuvendin e Kosovës të qeverisë së Albin Kurtit.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 7 raste të reja me koronavirus.