“Ambasadorja Çitaku në SHBA punoi për ndarjen e Kosovës”

18/09/2019 - 08:45

“Ambasadorja Vlora Çitaku në SHBA punoi për ndarjen e Kosovës”. Kështu deklaroi Haki Abazi, ish-anëtari i shoqërisë civile.

Ai tha së në Qeverinë e ardhshme duhen larguar njerëzit qe ia kanë ‘marrë’ frymën sistemit diplomatik. Sipas tij, hapi i parë që duhet ndërmarrë është që mos të emërohen ministra, siç i quajti ai ‘palaço’.

“Ministria e Punëve të Jashtme duhet në mënyrë urgjente që të hiqen njerëzit që ia kanë ngulfatur frymën sistemit diplomatik. Kosova nuk duhet kurrë më të lejojë ministra palaço që bëjnë humor kur dalin në përfaqësimin e shtetit të Kosovës pasi ai/ajo është fytyra e politikës së jashtme të Kosovës. Me profesionalizëm të lartë duhen caktuar njerëzit të cilët e përfaqësojnë Kosovën dhe besoj që ka shumë profesionistë, por që duhet të kenë instruksionet e qarta për marrëdhënie bilaterale për shtetet që nuk na kanë njohur që nuk kanë dalë kundër ose me ato që kanë arsye që nuk e njohin”, tha ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë me komunikatë për media pas përfundimit të takimit të Kryesisë dhe grupit parlamentar të kësaj partie, një d

Trembëdhjetë raste me koronavirus janë konfirmuar të martën.

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës përmes një deklarate për shtyp ka justifikuar masën e vendosur për shqiptarët në pikat kufitare.

Zyrtarë të Minierës së Artanës, rreth 40 kilometra në lindje të Prishtinës, thanë se dy veta kanë humbur jetën si pasojë e një shembjeje

Zyrtarë të Minierës së Artanës, rreth 40 kilometra në lindje të Prishtinës, thanë se dy veta kanë humbur jetën si pasojë e një shembjeje

Lëvizja Vetëvendosje e ka vazhduar edhe në sheshin “Nënë Tereza” të Prishtinës peticionin që nisi online në 30 maj me kërkesë të vetme mb

Të gjithë personat, përfshirë edhe ata shqiptarë që do të hyjnë në Kosovë do të vetëizolohen për 7 ditë nëse ata nuk kanë bërë tamponin 4

I dërguari i BE, Miroslav Lajçak shkruan në Twitter se ka marrë tashmë mbështetjen e 27 vendeve anëtare për të rifilluar dialogun Kosovë-

Nesër me të gjitha gjasat Kosova do të jetë me qeveri të re.

Kosova ka raportuar rritje të numrit të rasteve me Covid-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se sot janë testu