Çfarë ndodh pas dorëheqjes së Haradinajt?!

20/07/2019 - 21:01

Dorëheqja e kryeministrit, Ramush Haradinaj ka shkaktuar pikëpytje të mëdha në skenën politike të Kosovës, ndërsa ende nuk dihet se çfarë do të ndodh me fatin e qeverisë. 

Vetë Haradinaj sugjeroi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, ndërsa kompetenca për zgjidhjen e ngërçit i takon presidentit Thaçi, pasi ky i fundit të ketë ftuar të gjitha palët në një dialog konstruktiv. Burime për RTV Ora nga Partia Demokratike e Kosovës, bëjnë me dije se kjo forcë politike është e gatshme të shkojë në zgjedhje, por vendimin përfundimtar do ta marrë pas një procesi dialogu me partnerët për të shqyrtuar mundësitë e ecjes përpara. 

Ndërkaq, pritet të shihet se çfarë qëndrimi final do të kenë edhe forcat e tjera të kualicionit, përfshirë AKR, Nismën dhe Pakicat. Nga ana tjetër Vetëvendosja dhe LDK që janë në opozitë kanë kërkuar vazhdimisht zgjedhje të parakohshme ndaj nuk besohet të ketë një ndryshim qëndrimi nga ana e tyre. Gjithashtu një impakt në këtë situatë mund të bëj edhe PSD e Shpend Ahmetit. 

E ndërsa koha duhet t'i japë përgjigje këtyre zhvillimeve Haradinaj mbetet ende në pritje të udhëzimeve nga Haga për paraqitjen e tij. Ditën pas dorëheqjes, kryeministri e kaloi me familjen e tij, sikurse tregon edhe kjo fotografi e fiksuar në rrjetet sociale. 

Një tjetër zhvillim i orëve të fundit ishte edhe thirrja për herë të parë në Hagë e ish-anëtarit të shtabit të UÇK, Jakup Krasniqi, ndonëse nuk ka shumë detaje në sfondin e kësaj ftese. Vetë zoti Krasniqi ka qënë një kritik i rolit të Gjykatës Speciale. Gjithsesi në një postim në rrjetet sociale, ai deklaroi se do të shkojë në Hagë për të ndriçuar të vërtetën historike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ranë dakord për zgjatjen teknike njëvjeçare të ma

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me k

Humb jeten pas nje lufte te gjate me koronavirusin babai i gazetarit të njohur të Kosovës, Berat Buzhala.

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani i është drejtuar policisë, pas një përplasjeje që pati në seancën e së premtes në mbrëmje, k

Kosova vijon të regjistrojë shifra të larta të infektimeve nga koronavirusi.

Një vajzë 21-vjeçare nga Podujeva e Kosovës ka ndërruar jetë në Mjekësinë Sportive. Vajza e lindur në vitin 1999 me inicialet D.P ka vdek

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se gjendja e rënduar e situatës së përhapjes së pandemisë COVID-19 në Kosovë, mund të bëjë

Pas mbajtjes së Samitit të Parisit, Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kanë dalë me një deklara

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është infektuar nga koronavirusi.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se ka shkuar në 94 numri i i pacientëve të infektuar me coronavirus