Deputetja publikoi foton e dhunimit, plasin polemikat në Kosovë

16/05/2019 - 23:08

Fotoja e publikuar këtë të enjte gjatë punimeve të Kuvendit të Kosovës,  si pasojë e dhunës seksuale në luftën e Kosovës, dyshohet të jenë pamje të marra nga një faqe internet dhe me përmbajtje pornografike. Fotografia u publikua fillimisht nga deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina, e cila u prezantoi deputetëve të pranishëm foton e dhunës në momentin që po diskutonin rezolutën mbi gjenocidin, krimet kundër njërëzimit dhe krimeve të luftës t ëish-regjimit shtetëror serb.

Fotografia për faktin që kishte pamje të rënda grafike nxiti mjaft reagime përfshirë këtu edhe nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës.

Zonja Brovina, në orët e mbrëmjes, ka thënë për TV Dukagjinin në Prishtinë se “është e bindur që fotografia nuk është e rreme” dhe se informacionet mbi të do t’ia dorëzojë prokurorisë.

Ajo përsëriti atë që e tha edhe gjatë publikimit të fotografisë se “viktima në fotografi është gjallë dhe gjendet në Kosovë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, tha të shtunën përmes një postimi në Facebook se janë duke e pritur aktgjykimin e

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë testuar gjithsej 311 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe g

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe shefat e misioneve të BE-së i bëjnë thirrje aktorëve politikë që të zbatojnë vendimin e Gjykatës

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila njohu mandatimin e Avdullah Hotit

Gjykata Kushtetuese në Kosovë e ka quajtur të drejtë vendimin e presidentit Hashim Thaçi për t’i dhënë mandatin për formimin e qeverisë s

Kosova ka shënuar përsëri shifra të ulëta përsa i përket të infektuarve me koronavirus në 24 orët e fundit.

Lidhja Demokratike e Kosovës bashkë me partnerët e koalicionit AAK-në dhe NISMA-n e kanë bojkotuar mbledhjen e sotme të kryesisë së Kuven

Situata e krijuar në Kosovë nga pandemia COVID-19, ka ndikuar në humbjen e vendeve të punës, rënie të aktivitetit ekonomik dhe rrjedhimis

Teksa Kosova është në pritje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese ditën e nesërme më 29 maj për formimin e qeverisë së re, vijojnë akuzat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se është konfirmuar edhe 1 rast i ri me koronavirus në vend.