Detaje të reja nga tragjedia e Gjilanit/ Policja qëndroi disa orë pranë kufomave, para se të vriste veten

19/02/2020 - 16:30

Teksa priten rezultatet e autopsisë së trupave të viktimave të familjes Bllaca në Gjilan, detaje të reja mësohen nga ngjarja që tronditi mbarë Kosovën.

Mediat atje thonë se viktimat u gjetën në pjesë të ndryshme të banesës dykatëshe. Sipas raporteve të para, duket se njëri nga vëllezërit Bllaca është vrarë në dhomën e gjumit në katin e dytë të shtëpisë; tjetri u gjet i shtrirë në korridor.

Policja 45-vjeçare ka shkuar më pas në dhomën e ndenjes, ku gjendej i ati. Më tej ka lëvizur drejt kuzhinës, ku ka vrarë nënën. Të dhënat e fundit tregojnë se Valdete Bllaca ka qëndruar për disa orë pranë kufomave, përpara se të vriste veten. Mbi secilën viktimë ishin shkrepur të paktën dy plumba.

Për vrasjen e pesëfishtë në Gjilan, Inspektorati Policor i Kosovës rekomandoi pezullimin e katër punonjësve të Policisë së Kosovës, përfshirë komandanti e stacionit policor, zëvendëskomandantin e shefin operativ të komisariatit në këtë qytet. Pretendimi është se ata kanë kryer veprën penale “shpërdorim i detyrës apo autoritetit zyrtar”.

Vrasjet, policja i kreu me armën e saj të shërbimit. Hetimi për ngjarjen e rëndë vazhdon, por deri tani nuk ka ende asnjë të dhënë mbi shkaqet e mundshme të kësaj ngjarjeje të konsideruar si një rast i pazakontë në Kosovë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada amerikane në Prishtinë bëri thirrje të dielën që të lihen anash ndarjet ndërmjet komuniteteve në kohën e përballjes më virusin C

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se edhe tri raste të reja kanë rezultuar pozitive me COVID-19 pas testimit të 138 mostr

Gjatë ditës së sotme, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 105 mostra të marra nga raste

Kërkesa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, një ditë më parë, ndaj liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që të propozojë kan

Qeveria në detyrë e Kosovës, ka miratuar vendimet për shkarkimin e bordit të Kompanisë Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” dhe të Postës

Pas takimeve që ka pasur me liderët e partive politike në vend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë vendim për formimin e një qe

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 13 raste të reja me koronavirus në vend

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës bën të ditur qëndrimin e tyre pas masës së reciprocitetit të vendosur nga Kosova

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me krerët e partive politike, shtoi se të gjitha veprimet e mëtejshme, do të jenë transparente dhe në

Që nga dita e sotme hyn në fuqi vendimi i Qeverisë në detyrë të Kosovës për heqjen e tarifës 100 përqind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bos