Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak prezanton temat e takimit të së enjtes

16/09/2020 - 20:45

I dërguari special i Bashkimi Europian për dialogun, Miroslav Lajçak, prezantoi temat e takimit të së enjtes mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë.

Bisedimet mes palëve do të përqendrohen në pretendimet financiare dhe aranzhimet për komunitetin pakicë.

“Të dyja temat janë shumë të ndërlikuara, për këtë arsye nesër do të diskutojmë për pretendimet financiare, ndërsa për aranzhimin për komunitetin pakicë në ditët në vijim”, shkruan Lajçak në rrjetet sociale.

Nesër në Bruksel do të mbahet një takim në nivel ekspertësh, ku delegacioni i Kosovës kryesohet nga Skëndër Hyseni, ndërsa ai i Serbisë nga Marko Gjuriç.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banorët e lagjes "Marosh" të Damjanit të Gjakovës kanë marrë vendim që të mos lejojnë politikanët të shkojnë e të bëjnë fushatë tek ta.

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve i Kosovës ka certifikuar emrat e kandidatëve për deputetë që do të garojnë në zgjedhjet e 14 shkurtit.  

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.468 persona të dyshuar pë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.569 persona të dyshuar pë

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa bashkë me kryesinë e partisë kanë bërë homazhe të varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova në 15-vjetorin e

Kandidati për kryeministër në Kosovë, Albin Kurti është shprehur i bindur se do të kandidojë në zgjedhje pasi LVV tashmë e ka dorëzuar li

“Krejt dhe Drejt”, është slogani që Kurti dhe Osmani kanë postuar në profilet e tyre në Facebook.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deri më tani nuk njeh asnjë vendim të KQZ që ia ndalon kandidimin në zgjedhjet e 14 shkurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, mund të pretendojë postin e kryeministrit, por ai nuk do të jetë në radhën e deputetëve të

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.683 persona të dyshuar pë