Dorëheqja e Haradinajt, reagon Presidenti Thaçi dhe lideri i LDK-së Isa Mustafa

19/07/2019 - 20:03

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka reaguar pas dorëheqjes së parevokueshme nga posti i Kryeministrit Ramush Haradinaj, duke theksuar se me keqaardhje kishte mësuar për thirrjen e tij nga Gjykata Speciale.

Thaçi tha se me vendimin e Haradinajt për dorëheqje u njoh nga mediat.

“Me keqardhje mësova që Gjykata Speciale ka ftuar për intervistim ish-shefin e Shtabit të UÇK-së, Bislim Zyrapi, njëherësh këshilltar i imi, ish-komandantin e Zonës Operative të Dukagjinit, kryeministrin Ramush Haradinaj, si dhe disa ish-eprorë të tjerë të UÇK-së. Nga mediat tani u informova edhe për vendimin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, për dorëheqjen e parevokueshme nga pozita e tij.”

Kreu i shtetit tha se respekton vendimin e tij dhe si President i Republikës së Kosovës siguroi se do të veprojë bazuar në kompetencat e tij kushtetuese dhe ligjore, por nënvizoi se beson “në pastërtinë e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe vlerat e larta morale të ushtarëve të lirisë.”

“As vlerat e lirisë sonë dhe as luftën e UÇK-së nuk mund ta cenojë askush!”

Një mesazh mbështetje për Haradinaj dhe përballjen e tij me Gjykatën Speciale erdhi edhe nga Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa.

“Besoj fuqishëm se lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka qenë e drejtë dhe e pastër dhe poashtu besoj se pafajësia e z. Haradinaj do të provohet edhe kësaj radhe."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë ish-zëvendësministri i ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Shpëtim Rudi.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë bëri të ditur të premten se është larguar nga bordi i Agjencisë së Krahasimit dhe Vërtetimi

Kosova ka vendosur taksë 100% ndaj disa produkteve të Republikës së Maqedonisë.

Mëngjesin e ditës së djeshme një ngjarje tragjike ka ndodhur në Gjermani.

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott ka deklaruar se ka ardhur koha që Kosova dhe Serbia t’i japin fund konfliktit të viteve '90.

Kryeministri i dorëhequr, Ramush Haradinaj deklaroi se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk synon formimin e ndonjë koalicioni të madh pa

Në Prishtinë, ambasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretëri

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vulin deklaroi se për ushtrinë duhet të investohet çdo vit.