“Duam marrëveshje me Serbinë”, Thaçi përplaset ‘live’ me Vuçiç

07/06/2019 - 18:35

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili po merr pjesë në Forumin “GloboSec”, në të njëjtin panel me homologun e tij serb Aleksandër Vuçiç dhe atë të Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, është përplasur me kreun e shtetit të Serbisë.

Gjatë fjalës së tij ai ka akuzuar Serbinë si penguese kryesore e dialogut për shkak të qasjes së saj ndaj Kosovës.

“Duam marrëveshje me Serbinë që do të sillte njohje reciproke, pa kufij me vija etnike. Një marrëveshje e cila do të sillte anëtarësim të Kosovës në OKB dhe që do të sjellte njohjen e pesë vendeve të BE-së, përfshirë Sllovakinë. Në Berlin ne do të kishim pasur mundësi të kishim më shumë përparim. Unë besoj se kjo marrëveshje mund të arrihet në këtë vit, domethënë në vitin 2019”, ka thënë Thaçi.

Presidenti i Kosovës, tha se s’mund të ketë marrëveshje me Serbinë, pa ndalur përpjekjet e saj penguese për anëtarësim në UNESCO dhe Interpol. Më tej, ai thotë se në javët e ardhshme, do të krijohet një klimë tjetër për vazhdimin e dialogut.

“Dhe nuk mund të arrihet marrëveshje me gjithë këtë qasje penguese të Serbisë, në përpjekjet e saj penguese për anëtarësim ne UNESCO e Interpol. Por unë besoj se në javët e ardhshme do të krijohet një klimë për vazhdim të dialogut dhe Samiti i Parisit do të ishte një mundësi shumë e mirë për të bërë hapa konkret për vazhdim të dialogut dhe për arritje të marrëveshjes”, u shpreh Thaçi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Christian Heldt, ka thënë se Gjermania do të jetë afër qeverisë së kryeministrit të Kosovës, Avdullah Ho

Kryeministri i ri i qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti ka marrë sot zyrtarisht detyrën e tij, i pritur nga sekretari Fitim Krasniqi.

Aktivisti i Vetëvendosjes, Veron Hasani, i cili u përplas fizikisht me truprojat e Hashim Thaçit, ka reaguar në lidhje me ngjarjen, ndërs

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka reaguar në lidhje me votimin e qeverisë Hoti në Kuvendin e Kosovës.

Presidenti Hashim Thaçi ka përgëzuar deputetët e Kuvendit të Kosovës për votimin e Qeverisë së re.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar me 61 vota për qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së.

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala do të drejtojë seancën për votimin e Qeverisë Hoti.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, të dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit, do t’i drejtohen serish ulëseve të tyre për të zgjedhur një qeveri të

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë me komunikatë për media pas përfundimit të takimit të Kryesisë dhe grupit parlamentar të kësaj partie, një d

Trembëdhjetë raste me koronavirus janë konfirmuar të martën.