Dyshohet një grua me koronavirus në Kosovë, përgjigjet dalin pas 2 orësh

24/02/2020 - 14:14

Një rast i dyshuar me koronavirus po trajtohet në Klinikën Infektive të Kosovës. Mësohet se bëhet fjalë për një grua , e cila ishte kthyer nga Italia pas një vizite prej disa ditësh.

Gruaja është paraqitur mbrëmë në klinikë dhe lajmi është konfirmuar nga vetë ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili tha se pritet që brenda pak orëve, saktësisht 2, të dalin rezultatet e analizave për të dyshuarën.

“Unë u njoftova që është edhe një rast tjetër i dyshimtë dhe brenda dy orësh pritet të dalin rezultate”, tha Vitia.

Vitia deklaroi se deri tani janë trajtuar 3 raste të dyshuara por që rezultatet kanë dalë negative.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një kohë kur tubimet, festat, grumbullimet e njerëzve, varrimet dhe dasmat janë të ndaluara si pjesë e masave për të parandaluar përha

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, përmes një postimi të bërë në Facebook, u bëri thirrje politikanëve kosovarë,

Në Prishtinë Policia ka gjetur një zgjidhje të padëgjuar më parë për të shmangur grumbullimet masive.

Ambasada amerikane në Prishtinë bëri thirrje të dielën që të lihen anash ndarjet ndërmjet komuniteteve në kohën e përballjes më virusin C

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se edhe tri raste të reja kanë rezultuar pozitive me COVID-19 pas testimit të 138 mostr

Gjatë ditës së sotme, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 105 mostra të marra nga raste

Kërkesa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, një ditë më parë, ndaj liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që të propozojë kan

Qeveria në detyrë e Kosovës, ka miratuar vendimet për shkarkimin e bordit të Kompanisë Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” dhe të Postës

Pas takimeve që ka pasur me liderët e partive politike në vend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë vendim për formimin e një qe

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 13 raste të reja me koronavirus në vend