Gjobiten me 14 mijë euro partitë politike, që nuk respektuan masat anti-Covid

25/01/2021 - 13:19

Inspeksioni i Komunës së Prishtinës, nga 11 janari ka filluar të shpërndajë gjoba për subjektet politike të cilat nuk po i respektojnë masat anti-Covid. Këto parti, në prag të zgjedhjeve po grumbullojnë njerëz nëpër takime elektorale, duke thyer kështu masat kundër koronavirusit që janë në fuqi. Deri më tani, janë shqiptuar gjithsej 14 mijë euro gjoba ndaj subjekteve politike, shkruan Express.

Drejtori i Inspeksionit të Prishtinës, Adonis Tahiri, kishte paralajmëruar partitë politike se nëse nuk i respektojnë masat anti-Covid, do të gjobitën në shumën prej 2 mijë eurove, ashtu siç është e paraparë në Ligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë.

Më 11 janar, Tahiri njoftoi se Inspeksioni ka shqiptuar gjobë ndaj Lidhjes Demokratike të Kosovës.

“Askush mbi ligjin! Zbatimi masave për parandalimin e shpërndarjes së virusit, është i domosdoshëm. Shkeljet sanksionohen në bazë të Ligjit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës – neni 25, paragrafi 1”, shkroi Tahiri në Facebook.

Ai bëri thirrje që partitë politike t’i respektojnë ligjet dhe vendimet të cilat i kanë votuar vetë.

“Iu bëjmë thirrjeve subjekteve politike që të respektojnë ligjet dhe vendimet që vet i kanë votuar. Në të kundërtën, gjobat iu shkojnë në zyrat qendrore të partive, për secilin tubim në Prishtinë”, deklaroi Tahiri.

Por, thirrja e Tahirit nuk u respektua. Partitë politike vazhduan avazin e grumbullimit, kundër Ligjit në fuqi.

Më 19 janar, Inspeksioni i Prishtinës shqiptoi gjobë edhe ndaj dy subjekteve politike.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma ishin partitë e radhës që u gjobitën me nga 2 mijë euro.

Më 20 janar, Inspeksioni i shqiptoi LDK’së gjobën e dytë për mosrespektim të masave anti-Covid.

As Partia Demokratike e Kosovës nuk i shpëtoi gjobës për mosrespektim të masave.

Më 25 janar, PDK’së iu shqiptua gjoba 2 mijë euro nga Inspeksioni i Prishtinës.

Gjobë “hëngri” edhe Lëvizja Vetëvendosje, për një tubim që ka mbajtur në Prishtinë.

E LDK’së duket se “nuk ia lanë shenjë” dy gjobat e para.

Ky subjekt politik vazhdoi grumbullimin edhe pas gjobave të para, ndërkaq Inspeksioni këtë të hënë ia shqiptoi edhe një të re.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 3.177 persona të dyshuar pë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë nderime para varrezave të familjes Jashari në ditën e dytë të Epopesë së UÇK-së.

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti tha se gjatë muajit mars pritet të arrijë kontigjenti i parë prej 33 mijë doza të vaksina

Instituti i Shëndetësisë Publike të Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe

Inspektorati Policor i Kosovës njoftoi se ka arrestuar tetë policë, të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

Instituti i Shëndetit Publik Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe labora

Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19, në Kosovë në mbledhjen e kësaj të enjte ka vendosur se nëse do të ketë rrit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se  gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, u ka nisur letra presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe kryeministrit izraelit Be