Gjykata Speciale nuk mund të zhbëhet vetëm me shfuqizimin e ligjit

08/01/2018 - 17:41

   Përpjekjet për të ndaluar funksionalizimin e Gjykatës Speciale në Kosovë duket se janë të kota, pasi ngritja e saj nuk mund të ndalet thjesht me shfuqizimin e ligjit, e kjo për shkak se ekzistojnë tri akte ndërkombëtare që qëndrojnë mbi ligjin: një marrëveshje e drejtpërdrejtë me BE-në dhe dy akte të tjera të lidhura me Holandën.

Ligji për Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale është derivat i këtyre marrëveshjeve, që imponuan edhe ndryshimet kushtetuese, në kohën kur Kosova udhëhiqej nga Atifete Jahjaga.

Në një letër që ajo i kishte dërguar kryediplomates së atëhershme të BE-së, Catherine Ashton, shprehte gatishmërinë për themelimin e dhomave të veçanta gjyqësore, që do të vendoseshin në një shtet të tretë, në bazë të marrëveshjes me shtetin respektiv.

Në gusht të vitit 2015 u bënë ndryshimet e nevojshme kushtetuese për krijimin e bazës juridike për themelimin e Dhomave të Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ndërsa në shkurt të vitit 2016, Kuvendi i Kosovës ratifikoi marrëveshjen ndërkombëtare me Mbretërinë e Holandës mbi organizimin e Gjykatës Speciale të Kosovës, të vendosur në Holandë.

Po ashtu është nënshkruar edhe një marrëveshje e përkohshme me Mbretërinë e Holandës, që ka karakterin e një marrëveshjeje ndërkombëtare. Të gjitha këto kanë prioritet dhe qëndrojnë mbi ligjet e Republikës së Kosovës, e kjo përcaktohet edhe në Kushtetutë.

Këto marrëveshje miratohen me votat e dy të tretave të deputetëve dhe amendimi apo tërheqja prej tyre ka të njëjtën procedurë vendimmarrjeje si ratifikimi. E kjo përbën problemin kryesor për deputetët që kërkojnë bllokimin e funksionalizimit të Gjykatës Speciale, pasi ata kanë pak gjasa të sigurojnë 80 votat e nevojshme dhe nuk mund të marrin as pëlqimin e Holandës për të hequr dorë nga marrëveshjet e nënshkruara vite më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka reaguar pas dorëheqjes së parevokueshme nga posti i Kryeministrit Ramush Haradinaj, duke theksuar s

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku ka reaguar menjëherë pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj.

Vëllai i kryeminstrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, Dauti njëkohësisht deputet i AAK-së, ka reaguar pas lajmit se është ndaluar në aeropo

Daut Haradinaj, deputeti i i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës e vëllai i kryeministrit Ramush Haradinaj është ndaluar rreth orës 14 e 30

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, thotë se ai “ka besim të plotë që KE nën drejtimin e Ursula von der Leyen, do ta kthejë Koso

Para tre ditësh, në Prizren është arrestuar vajza e akademikut Mehmet Kraja, ish-asistentja e presidentes Jahjaga, Gresa Kraja, për posed

Vizita dyditore e Presidentit të Francës, Emmanuel macron, në Francë, në Serbi bëri shumë bujë, por një detaj shumë i rëndësishëm u kalua

Komiteti Ekzekutiv i INTERPOL-it ka vendosur të dërgojë dosjen e Policisë së Kosovës për votim në Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organ