Haradinaj: Brenda pak javësh vendoset liberalizimi i vizave

09/05/2019 - 12:42

Ka dhjetë vjet që qytetarëve të Kosovës u është premtuar disa herë liberalizimi i vizave.

“Kosova është vendi i vetëm në rajon që nuk ka liberalizim të vizave me BE-në, përderisa shtetet fqinje ka një dekadë që lëvizin pa viza”.

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se gjërat kanë ndryshuar për mirë, pas qëndrimit të qartë të Gjermanisë pro liberalizimit të vizave.

Taulant Kryeziu nga instituti EPIC mendon se përveç Gjermanisë, rol të rëndësishëm në këtë proces ka edhe Franca dhe Holanda. Premtimet për 10 vjet radhazi për liberalizim vizash më shumë i konsideron deklarata politike.

Analistja Besa Luzha shpreson se votimi për liberalizim vizash për Kosovën do të ndodhë menjëherë pas zgjedhjeve në BE, raporton Tv Klan.

Pavarësisht izolimit të gjatë nga BE-ja Kosova e ka në kalendarin zyrtar të festave Ditën e Evropës”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej disa muajsh me radhë, zyrtarët e institucioneve të Kosovës që i takojnë Partisë së Pavarur Liberale, subjekt ky politik i komuniteti

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përshëndetur procesin e rregullt zgjedhor për zgjedhjen e kryetarëve në Mitrovicë e Veriut, Z

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve të së dielës për kryetarët e komunave në veriun e Kosovës, nxorën Listën Serbe, fituese në në katër ko

Personi që u plagos pasditen e sotme në Prishtinë është një nga njerëzit më të njohur në Kosovë.

Policia ka konfirmuar se kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, ka ndodhur një plagosje.

Policia e Kosovës ka marrë në pyetje përreth tre orë deputeten Flora Brovina, në lidhje me fotografinë e publikuar dje, që sipas saj dësh

Zëvendësministrit të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Qeverinë e Kosovës, Millosh Peroviç, i është djegur makinës në orët e

Një ditë pasi tronditi opinionin publikun me foton ku shfaqeshin disa ushtarë serbë duke përdhunuar një grua shqiptare, deputetja e Parti

Fotoja e publikuar këtë të enjte gjatë punimeve të Kuvendit të Kosovës,  si pasojë e dhunës seksuale në luftën e Kosovës, dyshohet të jen

Me 79 vota për dhe asnjë kundër, parlamenti i Kosovës miratoi rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të