Haradinaj: Zgjedhja e Von der Leyen, ogur i mirë për integrimin e Kosovës

17/07/2019 - 19:20

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, thotë se ai “ka besim të plotë që KE nën drejtimin e Ursula von der Leyen, do ta kthejë Kosovën në dinamikat e plota integruese evropiane.”

Zgjedhja në krye të Komisionit të Bashkimit Evropian e gjermanes Ursula von der Leyen, në Kosovë është pritur jashtëzakonisht mirë. Sipas DW, kjo vjen për faktin që ish-ministrja gjermane e Mbrojtjes e njeh shumë mirë Kosovën dhe realitetin në vend dhe rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të rifillojë pa kushte deri në arritjen e marrëveshjes për njohje reciproke në kufijtë ekzistues. Besoj se KE do të intensifikojë përpjekjet si pjesë të politikës së zgjerimit”, theksoi Haradinaj.

Ai është i bindur se zonja Ursula von der Leyen “do t’i qëndrojë besnike qëndrimit, për një Evropë unike dhe të fuqishme”.

Kryeministri pohon se “Kosova megjithë specifikat dhe sfidat e saj, është e përkushtuar që të jetë kontribuese modeste dhe vlerë e shtuar përgjatë gjithë rrugëtimit të saj drejt Bashkimit Evropian”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një statusi në Facebook, Shpend Ahmeti ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryetarit në Partinë SocialDemokrate.

Ish-kryetari  i Kaçanikut, Xhabir Zharku është arrestuar gjatë ditës së sotme nga Policia e Kosovës.

Ka përfunduar takimi në mes dy liderëve atij të LVV-së, Albin Kurti dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa.

Finalizim të marrëveshjes për koalicion para seancës konstituive është zotuar se do të ketë me LDK-në pretenduesi për kryeministër Albin

Dy partitë kosovare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosja vijojnë diskutimet në lidhje me bashkëqeverisjen.

Në një intervistë ekskluzive me DW, Albin Kurti, kryeministri i ardhshëm i Kosovës, flet për programin e qeverisë që Vetëvendosja është d

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka bërë me dije se Kosova ka shpallur person “non-grata” austriakun Peter Hendke, i cili fi

Anëtarja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka konfirmuar se brenda kësaj jave do të takohet me liderin e VV-së, Albin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të martën se e ardhmja nuk mund të ndërtohet duke mohuar krimet e së kaluarës, ndërsa i bëri thir

Prej kohës kur janë certifikuar zgjedhjet nga KQZ, nuk kemi ende një Qeveri të re, edhe pse kjo ishte thënë nga VV dhe LDK se do të ndodh