Heqje e tarifës 100% pa kushte? Ja si përgjigjet Albin Kurti

28/02/2020 - 22:25

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë një intervistë për Euronews World, ku ndër të tjera ka folur për heqjen e taksës 100% për mallrat nga Serbia, planin për negociata me Serbinë, apo edhe çështjen e shkëmbimit të territoreve.

Kurti është shprehur për dialog, nga i cili ka kërkuar njohjen e Republikës së Kosovës. “Unë mendoj që Serbia duhet të përballet me të shkuarën e saj, me të gjitha gabimet dhe krimet gjatë luftës. Lidhur me Serbinë, ne duam barazi. Ne duam reciprocitet. Kushtet janë pjekur për t’u angazhuar në një dialog të ri për të dy palët, në regjistrin e vlerave për të ardhmen dhe regjistrin e fakteve nga e shkuara”, tha Kurti.

I pyetur nga gazetari i Euronews  Jack Parrock, lidhur me ndarje të territoreve, Kurti u shpreh: “Kosova nuk mund të përfshihet në asnjë lloj të të ashtuquajturi projekt i këmbimit apo shkëmbimit të territoreve. Të gjitha këto projekte në të shkuarën kanë dështuar dhe do të dështojnë edhe në të ardhmen,  veçanërisht tani që ne jemi në pushtet. Nëse dikush tjetër e tenton sërish, zgjidhjet territoriale janë një recetë për konflikte, jo për paqen që ne kemi nevojë”.

Lidhur me heqjen e taksës 100% për mallrat serbe, pa kushte Kurti tha: “Ka një sërë barrierash jo tarifore që Serbia ushtron ndaj eksporteve të Kosovës. Ne nuk e duam reciprocitetin si një masë shpaguese, por e kërkojmë reciprocitetin si një parim i marrëdhënieve bilaterale  konstruktive dhe të shëndetshme.  Njerëzit votojnë për reciprocitet dhe ne nuk mundemi, që thjesht të heqim tarifën 100%”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se edhe tri raste të reja kanë rezultuar pozitive me COVID-19 pas testimit të 138 mostr

Gjatë ditës së sotme, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 105 mostra të marra nga raste

Kërkesa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, një ditë më parë, ndaj liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që të propozojë kan

Qeveria në detyrë e Kosovës, ka miratuar vendimet për shkarkimin e bordit të Kompanisë Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” dhe të Postës

Pas takimeve që ka pasur me liderët e partive politike në vend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë vendim për formimin e një qe

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 13 raste të reja me koronavirus në vend

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës bën të ditur qëndrimin e tyre pas masës së reciprocitetit të vendosur nga Kosova

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me krerët e partive politike, shtoi se të gjitha veprimet e mëtejshme, do të jenë transparente dhe në

Që nga dita e sotme hyn në fuqi vendimi i Qeverisë në detyrë të Kosovës për heqjen e tarifës 100 përqind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bos

Ka shkuar në 112 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Ditën e sotme IKSHPK ka njoftuar për 4 raste të reja me Covid-19.