KE: Nuk i takon BE të zgjedhë bashkëbiseduesit, por Kosovës

30/06/2020 - 18:55

Komisioni Europian thotë se i takon Kosovës se kë do të zgjedhë si përfaqësues të saj në bisedimet e procesit të dialogut me Serbinë.

Zëdhënësja për politikën e jashtme, Virginie Battu-Henriksson nuk e komentoi aktakuzën e Prokurorisë Speciale ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi por tha se KE mbështet punën e Dhomës së Specializuar dhe të Zyrës së Prokurorisë Speciale.

Ajo shtoi se përkushtimi i Kosovës ndaj sundimit të ligjit është element i progresit të saj drejt integrimit drejt BE.

“Ne vazhdojmë të mbështesim fuqishëm punën e Dhomës së Specializuar dhe të Zyrës së Prokurorisë Speciale. Ky është një demonstrim i rëndësishëm i përkushtimit të Kosovës për sundimin e ligjit, i cili në vetvete është një element kyç i progresit të Kosovës në rrugëtimin drejt integrimit në Bashkimin Europian dhe për ndërlidhjen e BE-së me Ballkanin Perëndimor. Është veçanërisht e rëndësishme që ne të ritheksojmë këtë mbështetje. Sa i përket dialogut, ne presim që autoritetet e Kosovës të vazhdojnë të përmbushin përkushtimet e tyre në sundimin e ligjit. Lidhur me pjesëmarrësit, nuk i takon Bashkimit Europian të zgjedhë bashkëbiseduesit, por autoriteteve të Kosovës që të zgjedhin ata që i shërbejnë dhe përfaqësojnë më mirë interesin e vendit”, tha Battu-Henriksson.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Kosovë ka rënë numri i rasteve të reja me koronavirus.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ndodhet në Bruksel ku nesër pritet të ketë takim të përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandar

Në Zyrën e Prokurorisë së Specializuar në Hagë, për të tretën ditë me radhë, do të intervistohet sot presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Intervistimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, nga Prokurori Special i Dhomave të Specializuara, me seli në Hagë, do të vazhdojë ed

Lidhja Demokratike e Kosovës ka propozuar në seancën e sotme që të futet në rend të ditës ndryshimi i rregullores së Kuvendit, që ia mund

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj i shoqëruar nga stafi menaxhues, realizoi një takim me të gjithë drejtorët e

Këtë të hënë Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ndodhet në Hagë ku do të përballet me Gjykatën Speciale pas akuzave për krime lufte.

Rastet me COVID-19, sa vijnë e shtohen në tërë territorin e Republikës së Kosovës, ku deri më tani janë infektuar gjithsej 4 mijë e 931 p

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është në Hagë për t’u intervistuar nga Prokuroria e Posaçme që trajton pretendimet për krime të luftë

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, me anë të një konference për mediat ka thënë se qeveria e tij, ka përgatitur dy skenare për të viju