Kosova hap zyrën e parë diplomatike në Athinë

Postuar: 11/04/2018 - 13:51

Greqia është një prej pesë vendeve të Evropës që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Por në Athinë, pritet që Kosova të hapë zyrë diplomatike.

Politika.rs, raporton për diçka të tillë në prag të vizitës së ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotsias, në Serbi.

Kotzias, me synimin për ndërmjetësim mes Prishtinës dhe Beogradit, e sheh si benefit diplomatik hapjen e zyrës së Kosovës në Athinë.

Zyra e Kosovës në Athinë, raportohet se do të jetë temë e diskutimit të vizitës së ministrit të Jashtëm grek me zyrtarët serbë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputeti i Nismës Social Demokrate, Milaim Zeka është arrestuar sot rreth orës 09:00 nga policia.

   Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, është shprehur kundër idesë së Hashim Thaçit dhe homologut të tij serb, Aleksandër V

   Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian Johanes Hahn gjatë bisedës me ministrin e Jashtëm Begjet Pacolli, është angazhuar për për

Leutrim Gjini, 23-vjeçar nga Suhareka, studenti i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, ka vdekur pas një ataku në zemër

   Erërat e forta që kapluan të hënën Prishtinën, shkaktuan plagosjen e një personi nga xhamat që u thyen në bibliotekën "Hivzi Sylejmani

   Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka udhëtuar sot për në SHBA, për një vizitë zyrtare në New York dhe Washington, ku do të zhvil

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka shkruar në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Paqes, duke thënë se rëndësinë e saj e dinë më së miri v

   22 persona janë arrestuar për përfshirje dhe shfrytëzim prostitucioni në Kosovë.

Kosova vazhdoi t’i kundërvihet kërcënimit gjithnjë në rritje të terrorizmit në vitin 2017, thuhet në raport.

   Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha mbrëmjen e së mërkurës në Tv Klan se është edhe do të mbetet kundër çdo marrëveshje me S