Kryediplomati i BE-së do të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin

27/01/2020 - 20:43

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe sigurinë  Josep Borrell, do vizitojë në fund të kësaj jave Kosovën dhe Serbinë. Ndalesa e tij e parë e tij, ashtu sic ndodhi dhe me të dërguarin e posçamë të SHBA-së për dialogun, do të jetë Prishtina.

Sipas zëdhënësit të Borellit, Peter Stano, kjo vizitë është shenjë e përkushtimit të shefit të diplomacisë së bllokut europian ndaj dialogut dhe normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Borrell të hënë ka ndaluar në Berlin për takime me zyrtarë gjermanë, e në axhendën e tij përfshihen dhe bisedime me Richard Grenell.

Stano sqaroi se gjatë ndalesës së Borellit në Prishtinë dhe Beograd do të shqyrtohen mundësitë e rifillimit të dialogut të ndërprerë nëntorin e vitit 2018,  kur Kosova vendosi taksën 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina. Beogradi e shndërroi  shpejt taksën në argumentin e tij më të fortë për të mos u rikthyer në tryezën e bisedimeve.

Stano i hodhi poshtë pretendimet se BE-ja është mënjanuar nga  nga procesi i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se ajo vazhdon të mbetet aktive në këtë drejtim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre raste të dyshuara me koronavirus janë paraqitur në pavionin e infektivit në QKUK në Prishtinë.

Kandidati i Partisë Socialdemokrate (SPD) me origjinë nga Pozharani i Vitisë në Kosovë, bëhet deuteti i parë me origjinë shqiptare në

Prokuroria e Posaçme me seli në Hagë, e cila trajton pretendimet për krime lufte në Kosovë, paralajmëroi të hënën fillimin e ngritjes së

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se pacientja, e cila është dyshuar që është infektuar me virusin koronavi

Një rast i dyshuar me koronavirus po trajtohet në Klinikën Infektive të Kosovës.

Ish-komandanti i UÇK-së dhe Zonës së Dytë të TMK-së në Prizren, Selim Krasniqi është intervistuar nga Gjykata Speciale në Hagë.

Kosova ka ndaluar mallrat që dyshohet se bartin koronavirusin e ri, Covid-19, të cilat kanë origjinën nga Kina, thonë zyrtarë të Doganave

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka thyer heshtjen, disa ditë pas skandalit me njohjen e vendit ng

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeministri Isa Mustafa, ka reaguar lidhur me taksën 100% për mallrat e Serbisë.

Ministrja e Jashtme e Xhamajkës, Kamina J. Smith, tha se vendi i saj nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.